Roach: tempo normalizacji polityki monetarnej w USA jest zbyt wolne

opublikowano: 12-10-2018, 11:24

Ryzyko inflacji rośnie i utrzymywane przez Fed „lodowcowe” tempo normalizacji polityki jest nieadekwatne, ostrzega Stephen Roach, profesor Uniwersytetu Yale, wcześniej przez lata szef Morgan Stanley w Azji.

- Łańcuchy dostaw były główną siłą obniżającą globalną i amerykańską inflację, a zostały zerwane przez oclenie chińskiego importu – powiedział Roach w CNBC.

Zobacz więcej

Roach Stephen, jeden z prezesów Morgan Stanley Asia

Wyjaśnił, że cła wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa uderzą w łańcuchy dostaw, których centrum są Chiny, a dodatkowo zmiany w układzie NAFTA spowodują wzrost cen pojazdów w Ameryce Północnej. Roach wskazał także, że najniższe od 30 lat bezrobocie w USA spowoduje ostatecznie wzrost presji płacowej, co uderzy w wyniki spółek giełdowych, których rynkowa wycena jest jego zdaniem zawyżona.

Ekonomista przekonuje, że utrzymanie przez Fed dotychczasowego tempa działań będzie oznaczało pozostanie w tyle. 

- Fed musi być dalekowzroczny. Musi ustanawiać dziś stopy mając na uwadze to, gdzie podąży inflacja bazowa za 12-18 miesięcy – powiedział Roach. – Dziś tak zwana wyprzedzająca stopa funduszy federalnych jest identyczna z wsteczną stopą inflacji bazowej – dodał.

W czwartek podano, że inflacja bazowa wyniosła w USA we wrześniu 0,1 proc. w porównaniu z sierpniem i 2,3 proc. w ujęciu rocznym. Roach jest przekonany, że jeśli dojdzie do przerwania łańcuchów dostaw i wzrostu wynagrodzeń, inflacja bazowa wzrośnie do 3,0 proc.

- To może pchnąć w górę stopę funduszy federalnych w zakresie 200-300 pkt. bazowych wyżej niż wynosi obecnie – powiedział.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu