Robert Cialdini: Trump wygrał, bo lepiej niż inni rozumiał media

AR
opublikowano: 13-12-2016, 13:45

Słynny psycholog społeczny, autor światowego bestsellera „Wywieranie wpływu na ludzi”, ma prostą odpowiedź na pytanie: jak to się stało, że Donald Trump pokonał Hillary Clinton - pisze MarketWatch.

W wywiadzie dla MarketWatch amerykański profesor Robert Cialdini podkreśla, że to media pomogły wygrać Donaldowi Trumpowi. Dzięki temu, że wiedział jak je wykorzystać, obecny prezydent-elekt zaistniał jako „kandydat zmiany” i zyskał ogromny elektorat – uważa słynny ekspert od technik perswazji uważa.

Robert Cialdini
Zobacz więcej

Robert Cialdini Wiipedia Commons

– Musimy pamiętać, że w ciągu ostatnich 100 lat, kiedy przez kolejne dwie kadencje urząd prezydenta był w rękach tej samej partii, amerykański elektorat w 80 proc. przypadków głosował za zmianą – mówi amerykański psycholog, którego w czasie kampanii podejrzewano o to, że jest doradcą Hillary Clinton.

Jego zdaniem Donald Trump wykorzystał tę przewagę – prezentując się jako "adwokat zmiany" nie tylko na niektórych polach, np. polityki gospodarczej, ale pod każdym możliwym względem. To zjednało mu sympatyków wśród ludzi „mających generalne poczucie krzywdy”, uważa psycholog.

Cialdini podkreśla, że podczas kampanii wyborczej kandydat Republikanów był mistrzem skupiania na sobie uwagi mediów, których mechanizmy, jako była gwiazda reality-show, doskonale rozumiał, lepiej niż inni kandydaci - podobnie jak Ronald Regan (który zanim został prezydentem był aktorem). Jako przykład podaje takie rozmieszczanie kamer podczas wieców politycznych, które potęgowało "wrażenie tłumu".

– Media nigdy go nie zawiodły, łykając każdą przynętę, rzucaną im w postaci powakacyjnych haseł albo skandalicznych tweetów, reagując za każdym razem, gdy tylko miał miejsce jakikolwiek spektakl z udziałem Trumpa – mówi o prezydencie-elekcie Cialdini. 

Cialdini nie spodziewa się, że Trump zostanie wybrany po raz drugi.

„Nie daję mu wielkich szans na reelekcje. Przypomina mi się Jesse Ventura, którego przypadek, moim zdaniem, jest najbliższy Trumpowi.Ten były zapaśnik został wybrany na gubernatora Minessoty. To była katastrofa. W ostatnich latach jego czteroletniej kadencji był najgorzej ocenianym gubernatorem w historii tego stanu. Tacy ludzie nie potrafią zarządzać, po prostu wiedzą jak skupiać na sobie uwagę, wtedy, gdy elektorat domaga się jakiejś zmiany” – puentuje psycholog.

Robert Cialdini jest m.in. specjalistą od technik sprzedaży, które sprawiają, że konsumenci wybierają konkretne produkty na rynku. Dzięki bestsellerowej książce, napisanej 32 lata temu, przyczynił się do popularyzacji wiedzy na temat sposobów manipulowania czyimś zachowaniem, głównie w handlu. Niedawno opublikował nową książkę pt. “Pre-Suasion: A Revolutionary Way to Influence and Persuade".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Robert Cialdini: Trump wygrał, bo lepiej niż inni rozumiał media