Robert Shiller: To jedna z czterech największych baniek w historii

Słynny wskaźnik CAPE, stworzony przez laureata nagrody Nobla Roberta Shillera dotarł do pułapu, który wcześniej w historii osiągnął zaledwie trzy razy.

Zobacz więcej

Robert Shiller, fot. Bloomberg

„Wskaźnik CAPE sięga 25, poziomu, który w ciągu ostatnich 133 lat został przekroczony tylko trzykrotnie. Było to około 1929 r., 1999 r. oraz 2007 r. Po ustanowieniu każdego z tych szczytów rynek notował poważną przecenę” – napisał noblista w komentarzu dla New York Timesa.

CAPE jest odmianą wskaźnika cena/zysk, jednak bieżące notowania akcji porównuje on ze średnimi zyskami spółek w ciągu ostatnich 10 lat. Dzięki temu nie jest on zakłócany przez wahania cyklu koniunkturalnego. Robert Shiller przyznaje wprawdzie, że na podstawie samego faktu przewartościowania trudno jest jeszcze wysnuć rekomendację sprzedaży akcji. Rynek nie musi się załamać  tylko dlatego, że jest drogi, tym bardziej że CAPE wskazuje na wysokie wyceny niemal nieprzerwanie od około 20 lat. To jednak nie oznacza, że posiadacze akcji mogą czuć się bezpieczni.

„Sądzę, że przyczyna podwyższonych wycen tkwi w nieracjonalnym optymizmie, który musi ustąpić, tak jak zwykle się to działo w historii. Jeśli nastroje inwestorów się zmienią, stopy zwrotu zawiodą inwestorów” – napisał ekonomista.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, BusinessInsider

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Robert Shiller: To jedna z czterech największych baniek w historii