Robią ekologiczne pogrzeby (Z CZEGO ŻYJĄ LUDZIE)

DI
01-11-2015, 13:30

Wielu ludzi na tyle poważnie traktuje sprawę ochrony środowiska, że chcą nie tylko żyć, ale także umierać w sposób ekologiczny.

Segregujesz śmieci, oszczędzasz wodę, starasz się kupować produkty ulegające łatwej biodegradacji i myślisz, że jesteś nowoczesnym, „zielonym” człowiekiem? Nie wystarczy już tylko żyć w ekologicznym stylu. Pora pomyśleć o „zielonym pochówku”.  

Amerykańska branża pogrzebowa ma swojego własnego arbitra, który sprawdza, czy usługi poszczególnych firm są przyjazne dla środowiska. Green Burial Council zajmuje się certyfikacją firm pogrzebowych i cmentarzy, a także produktów takich, jak urny i trumny pod kątem ochrony środowiska.  

„The Huffington Post” donosi, że rada przeprowadziła w styczniu tego roku badanie 70 cmentarzy, z którego wynika, że popyt na „zielone pochówki” wzrósł o ponad 70 proc. od momentu włączenia takich ceremonii do oferty.  

- To, co składa się na „zielony pochówek” nie jest skomplikowane, przynajmniej z punktu widzenia konsumenta. Nie chodzi o to, co kupujesz, ale o to, czego nie kupujesz - mówi Joshua Slocum, dyrektor organizacji Funeral Consumers Alliance.  

Cała kwestia ekologicznych pogrzebów sprowadza się właściwie do trzech rzeczy: zakaz balsamowania, rezygnacja z metalowych i nieulegających biodegradacji części w trumnach oraz powstrzymanie się przed betonowaniem grobowców.  

Organizacje promujące ekologiczne pochówki nie szczędzą liczb, które mają przekonać opinię publiczną, że warto zastanowić się nad tematem. Przykład? Co roku w samych Stanach Zjednoczonych razem z ciałami zmarłych do ziemi przedostaje się 5,3 mln galonów płynu do balsamowania, który zawiera szkodliwe substancje chemiczne - jeden galon to prawie 4 litry. Oprócz tego do produkcji trumien Amerykanie zużywają niespełna 65 ton stali.  

„The Huffington Post” podkreśla, że według zwolenników „zielonych pogrzebów” mogą one być znacznie tańsze niż  konwencjonalne pochówki. Kto na tym zarobi? Największy jest zysk obrotnych zakładów pogrzebowych i oczywiście samej natury. 

PRZECZYTAJ INNE TEKSTY Z SERII "Z CZEGO ŻYJĄ LUDZIE">>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Robią ekologiczne pogrzeby (Z CZEGO ŻYJĄ LUDZIE)