Robisz buy - back? Płać podatek

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 29-07-2008, 07:39

Według resortu finansów spółki przeprowadzające buy-back muszą odprowadzać podatek jako płatnik. Większość tego nie robi. Grożą im kary.

Mamy kolejną odsłonę w dyskusji na temat przepisów podatkowych dotyczących skupu akcji własnych w celu umorzenia. „Puls Biznesu” pisał o tym po raz pierwszy tydzień temu. Pokazaliśmy, że rynek kapitałowy skarży się na brak przejrzystości regulacji prawnych. Teraz głos w tej ważnej sprawie zabrało Ministerstwo Finansów.

W odpowiedzi na nasze pytania resort finansów stwierdził, że „osoby prawne, które dokonują wypłat z tytułu udziału w zyskach osób prawnych [czyli np. robią buy-back — red.], są obowiązane pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat”. Krótko mówiąc — spółki powinny działać jako płatnik w razie skupu akcji w celu umorzenia, choć podatnikiem jest sprzedający papiery.

Problem w tym, że wiele spółek przeprowadzających właśnie buy-back nie stosuje się do tych przepisów. Wiemy, bo je o to spytaliśmy. Przyczyną nie jest jednak niechęć do fiskusa, ale nieścisłość przepisów. Firmy tłumaczą, że skupując akcje bezpośrednio z rynku giełdowego, nie są w stanie odprowadzić podatku jako płatnik, ponieważ sprzedającym jest nieznany inwestor. Nie wiadomo więc, jaki osiągnął zysk.

Cały artykuł we wtorkowym Pulsie Biznesu. Zapraszamy do lektury!

Magdalena Graniszewska, m.graniszewska@pb.pl 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Robisz buy - back? Płać podatek