Robot na patrolu

GAS
opublikowano: 20-10-2008, 00:00

Europejskie roboty będą strzegły europejskich granic. Na zlecenie UE powstanie TALOS — mobilny system ochrony granic. Projekt koordynuje Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP), który stworzył już kilka robotów służących m.in. policji. W skład konsorcjum wchodzi czternaście prywatnych i publicznych organizacji — firm i instytucji badawczych z UE, Izraela i Turcji. Projekt, który pochłonie 20 mln EUR, trwać będzie cztery lata. Za 2,5 roku powstanie demonstracyjna wersja systemu.

W skład systemu TALOS będą wchodziły patrolujące granice bezzałogowe pojazdy naziemne i powietrzne, wieże obserwacyjne umieszczone na samojezdnych platformach i centrum dowodzenia, które łączyć będzie pojazdy w terenie z jednostkami Straży Granicznej.

Wszystkie elementy systemu będą mobilne, dzięki czemu będzie je można transportować w dowolne miejsce. Modularność i elastyczność umożliwią dostosowanie parametrów systemu do konkretnego zadania czy lokalnych warunków terenowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Robot na patrolu