Robot rozbroi bomby w Warszawie

PAP
opublikowano: 11-09-2010, 08:33

Stołeczna policja dostanie robota, dzięki któremu będzie mogła rozbrajać bomby znajdujące się w autobusach lub tramwajach, informuje "Życie Warszawy".

Scout to niewielki robot, który porusza się za pomocą układu hybrydowego: gąsienicowo-kołowego. Platforma ma wysokość zaledwie 18 cm, można do niej podłączyć kamery i tzw. żelazną rękę, czyli manipulator z chwytakiem.

Robot waży zaledwie 12,5 kg, łatwo może wjechać przez wąskie drzwi tramwaju i za pomocą żelaznej ręki wyciągnąć paczkę, np. spod siedzenia. Urządzenie jest w stanie unieść paczkę lub walizkę o wadze od 2 do 5 kg. Będzie mogło odstrzelić za pomocą bezodrzutowego działka ładunek wybuchowy, sprawdzić stan skażenia, prześwietlić podejrzaną paczkę.

Scout ułatwi prowadzenie negocjacji z przestępcą i zarejestruje przebieg policyjnej akcji. Będzie sterowany za pomocą specjalnych joysticków nawet z odległości 300 m.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane