Robot to marzenie pracodawcy - nie narzeka na szefa i nie chce podwyżki

ZŁO
opublikowano: 06-08-2008, 00:00

Czasami zautomatyzowany system jest jedynym wyjściem, kiedy indziej zaś tylko jedną z dostępnych opcji.

Czasami zautomatyzowany system jest jedynym wyjściem, kiedy indziej zaś tylko jedną z dostępnych opcji.

Przedsiębiorca stojąc przed problemem instalacji robotów w fabryce musi oprócz skalkulowania opłacalności odpowiedzieć sobie na pytanie — czy w warunkach jego firmy wprowadzenie automatyzacji ma sens?

— Roboty w przeciwieństwie do ludzi, wymagają powtarzalnych elementów. Jeśli robot ma zespawać dwie półkule, to muszą one idealnie do siebie pasować, ponieważ robot w przeciwieństwie do człowieka nie wpadnie na pomysł, aby tutaj trochę przygiąć, a w innym miejscu odgiąć, żeby obydwie części do siebie pasowały. To powoduje, że trzeba wymagać wysokiej jakości od dostawców komponentów — mówi Wojciech Kmiecik dyrektor ds. marketingu i PR firmy Astor.

— Podstawowa przewaga robotów nad ludźmi to dokładność, powtarzalność i wydajność — dodaje Bartłomiej Misztalewski z ABB Polska.

— Niestety, nie wszystkie operacje da się w łatwy sposób zautomatyzować, są miejsca gdzie człowiek pozostaje niezastąpiony — sumuje Piotr Tynor, inżynier wsparcia technicznego firmy MPL Tech- nology.

Jedną z takich sytuacji jest produkcja całkowicie jednostkowa, rzemieślnicza. Jednak gdy unikatowość zostaje nadana dopiero w ostatnim etapie produkcji, można używać robotów do wytwarzania elementów bazowych.

Jednakże gra jest warta świeczki. Na zrobotyzowaniu fabryki przedsiębiorca może sporo zyskać. Oprócz zmniejszenia kosztów pracy jego przedsiębiorstwo jest w stanie lepiej wykorzystać swoje zasoby, poprzez zwiększenie wydajności linii produkcyjnej. Dzięki redukcji liczby pracowników przebywających w trudnych warunkach zmniejsza się ryzyko wypadku spowodowanego powtarzaniem tych samych czynności oraz kontaktem z niebezpiecznymi maszynami. Dodatkowo podwyższa się jakość wyrobów przy zmniejszeniu ilości odpadów i lepszej kontroli nad procesem.

Jak terminator

Ważną zaletą robotów jest ich odporność. Oprócz skrajnych przypadków (ekstremalnie wysoka lub niska temperatura, wysoka wilgotność czy zapylenie) maszyny mogą pracować prawie w każdych warunkach. Osobnym problemem są instalacje podwodne — tutaj niezbędne są ściśle wyspecjalizowane konstrukcje.

Jednakże tam, gdzie środowisko pracy jest dla człowieka zbyt trudne, automatyczny system zwykle radzi sobie bez problemu. Jako przykład wystarczy wskazać przenoszenie dużych ciężarów lub pracę w malarni — tam człowiek wymagałby specjalnej ochrony, zaś „mechaniczny pracownik” radzi sobie bez problemu.

— Robot wykonuje powtarzalnie zaprogramowane operacje. Jeśli projektant aplikacji przeznaczonej dla robota nie przewidział jakiejś sytuacji, maszyna nie będzie w stanie samodzielnie podjąć decyzji, natomiast dla człowieka nie byłby to problem. Jest także wiele obszarów, gdzie zastosowanie automatyki jest trudne ze względu na brak możliwości technicznych przekazania informacji o położeniu w przestrzeni przedmiotu lub problem z uchwyceniem przedmiotu. Tutaj ograniczenie stanowią dostępne materiały i elementy do budowy maszyny, które mimo licznych prac naukowo-badawczych nadal nie potrafią w pełni zastąpić ludzkiej dłoni i oka — informuje Wojciech Kmiecik.

Praktyka

Robot może pracować 24 godziny na dobę — w związku z tym, żeby w pełni go wykorzystać niezbędny jest system pracy zmianowej. Wtedy można zapewnić idealnemu pracownikowi warunki pracy, które pozwolą szybciej zwrócić się inwestycji.

Niektóre przedsiębiorstwa trudno sobie wyobrazić bez robotów, zwłaszcza te gdzie występuje seryjna, powtarzalna produkcja, lub elementy są trudne do wykonania i czasochłonne — chociażby przemysł samochodowy. Jednakże coraz częściej można je spotkać także w branżach metalowej, produkcji maszyn, przetwórstwa tworzyw sztucznych, produkcji budowlanej i spożywczej. Popularnym zastosowaniem robotów w tej ostatniej jest proces paletyzacji i pakowania. Pozwala to oszczędzić pracownikom wykonywania nużących i rutynowych czynności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZŁO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Robot to marzenie pracodawcy - nie narzeka na szefa i nie chce podwyżki