Robotaksówki Waymo wykonały już ponad 100 tys. kursów

opublikowano: 06-12-2019, 10:45

Waymo, należąca do Alphabet spółka świadcząca przewozy autonomicznymi taksówkami, poinformowała o wykonaniu już ponad 100 tys. kursów. Zapowiedziała rozszerzenie usługi na użytkowników iPhone’ów.

Pilotażowy program testów autonomicznych taksówek Waymo ruszył rok temu w Chandler w amerykańskim stanie Arizona. Spółka ma ok. 1,5 tys. użytkowników miesięcznie. Od stycznia liczba kursów się potroiła. Pod koniec minionego lata Waymo wprowadziło dla testowej grupy kilkuset użytkowników możliwość zamówienia robotaksówki bez kierowcy czuwającego nad bezpieczeństwem jazdy. Początkowo nie płacili oni za przejazdy, ale obecnie już to robią, a kurs kosztuje ich tyle co użytkowników serwisów Uber, czy Lyft, informuje Waymo.

MILA ZA MILĄ: Internetowy gigant rozpoczął prace nad autonomicznymi pojazdami w 2009 r. i do tej pory ma na liczniku ponad 3,4 mln testowych mil pokonanych po publicznych drogach. Alphabet liczy, że technologia będzie kolejną żyłą złota dla koncernu z Kalifornii.
Fot. ARC

Spółka ogłosiła, że z jej usług będą teraz mogli korzystać także użytkownicy urządzeń Apple wyposażonych w system operacyjny iOS. Od wiosny z usług Waymo mogli korzystać posiadacze urządzeń z systemem Android. 

Prezes Waymo, John Krafcik przyznaje, że wciąż trudno określić kiedy będzie możliwe pełne uruchomienie komercyjnych usług robotaksówek.

- To skrajnie trudna rzecz – podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami w październiku. – Nie wiem dokładnie kiedy wszystko będzie gotowe, ale nie mam najmniejszych wątpliwości, że ten moment nadejdzie – dodał.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane