Czytasz dzięki

Roboty będą wspierały edukację zawodową

PAP/DI
opublikowano: 05-04-2018, 16:58
aktualizacja: 05-04-2018, 16:59

Interaktywne roboty edukacyjne do nauki programowania trafią do 28 szkół zawodowych w województwie świętokrzyskim. To działanie w ramach regionalnego projektu nowoczesnego kształcenia zawodowego, realizowanego przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej.

W przedsięwzięciu "Nowoczesna szkoła zawodowa – nowoczesny region", realizowanym od dwóch lat przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, bierze udział 28 szkół o profilu zawodowym z regionu - co najmniej jedna z każdego powiatu. Partnerami są: samorząd Kielc z Centrum Kształcenia Praktycznego, Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii, reprezentujący przedsiębiorców Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" i Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

- To jeden z najciekawszych projektów z obszaru szkodnictwa zawodowego (…) Animowanie relacji pomiędzy biznesem, szkołami a lokalną administracją, tworzenie przestrzeni do odbywania praktyk, staży bezpośrednio w zakładach pracy to wzorzec, który powinniśmy upowszechniać w naszym regionie i staramy się to robić jak najbardziej skutecznie - podkreślił marszałek świętokrzyski Adam Jarubas.

Przypomniał, że w obecnej edycji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego zapewniono na wspieranie szkolnictwa zawodowego ponad 47 mln euro. Pozyskano na to także 18 mln zł z Programu Operacyjnego "Wiedza Edukacja Rozwój".

Każda szkoła uczestnicząca w działaniu "Nowoczesna szkoła zawodowa – nowoczesny region" otrzyma interaktywnego robota wraz z matą edukacyjną. Łączny koszt zakupu urządzeń to niemal 18,5 tys. zł. Roboty Photon wyprodukowano w Polsce, a ich dystrybutor - kielecka firma Grupa MAC - zorganizuje także warsztaty dla nauczycieli informatyki z wykorzystania urządzeń do prowadzenia lekcji. Roboty będą wykorzystywane w placówkach także po zakończeniu realizacji projektu.

Głównym celem przedsięwzięcia "Nowoczesna szkoła zawodowa – nowoczesny region" jest wzmocnienie jakości kształcenia zawodowego w województwie w myśl tzw. inteligentnych specjalizacji regionu i dostosowanie edukacji do potrzeb lokalnego rynku pracy. Inteligentne specjalizacje to gałęzie gospodarki, w myśl których jest kształtowany rozwój województwa. Określono je m.in. w Regionalnej Strategii Innowacji z 2014 r. Są to: przemysł metalowo-odlewniczy, zasobooszczędne budownictwo, nowoczesne przetwórstwo rolne, turystyka zdrowotna i prozdrowotna, branża targowo-kongresowa, zrównoważony rozwój energetyczny i technologie informacyjno-komunikacyjne.

W ramach projektu, który będzie realizowany do września 2018 r. 56 nauczycieli podnosi kwalifikacje zawodowe, a 560 uczniów uczestniczy w różnych zajęciach dodatkowych, m.in. warsztatach kompetencji matematycznych i informatycznych, warsztatach przedsiębiorczości, kursach językowych, szkoleniach branżowych. Biorą także udział w specjalistycznych kursach kształcących w zawodach, m.in.: grafika komputerowego, programisty maszyn sterowanych numerycznie CNC, montera ogniw fotowoltaicznych, operatora wózków jezdniowych, barmana. Zaplanowano dla nich również staże i praktyki w świętokrzyskich firmach. Mają też szansę uczestnictwa w krajowych i zagranicznych targach i wystawach branżowych.

W ramach projektu szkoły doposażyły swoje pracownie dydaktyczne i warsztaty kształcenia zawodowego. To 28 pracowni językowych (koszt 398 tys. zł) i 28 przedmiotowych (około 1,3 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Polecane