Rockwool wyda ćwierć miliarda

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 12-02-2007, 00:00

Trawestując kaowca z „Rejsu”, Rockwool wyda w Małkini złote, mniej niż miliard złotych, dokładnie 250 mln zł.

Producent izolacji z wełny mineralnej zwiększy produkcję w Małkini

Trawestując kaowca z „Rejsu”, Rockwool wyda w Małkini złote, mniej niż miliard złotych, dokładnie 250 mln zł.

Duński producent materiałów izolacyjnych z wełny mineralnej, którego polskie fabryki zlokalizowane są w Cigacicach i Małkini, planuje inwestycję.

— Podpisaliśmy list intencyjny. Rockwool postanowił zainwestować w Małkini 250 mln zł. Praktycznie postawi nowy zakład — mówi Grzegorz Mackiewicz, prezes Suwalskiej Strefy Ekonomicznej, która obejmie fabrykę w Małkini.

Ruszą za półtora roku

Dziś w dwóch zakładach Duńczyków pracuje 800 osób, a 300-350 jest zatrudnionych u ich kooperantów.

— W związku z inwestycją Rockwool zobowiązuje się do drugiej połowy 2008 r. stworzyć 70 nowych miejsc pracy i utrzymać przez 5 lat istniejące w Małkini — dodaje Grzegorz Mackiewicz.

To pierwszy etap inwestycji. Możliwy jest drugi — produkcja podłoży ogrodniczych wykorzystująca odpady z produkcji wełny mineralnej.

Rockwool rozważał lokalizację tej inwestycji również w Czechach i Rosji. Polska wygrała dzięki pomocy publicznej, czyli strefie ekonomicznej.

— Ta inwestycja to efekt boomu na rynku budowlanym. Na wełnę mineralną trzeba teraz czekać 3-4 miesiące. To dobry projekt, bo inwestycje budowlane są bardzo trwałe. Na dodatek, takie inwestycje na Mazowszu to rzadkość. Województwo jest bardzo podzielone: z jednej strony warszawska metropolia, z drugiej cała niedoinwestowana reszta, z niewielkimi wyjątkami, takimi jak Mszczonów, Grodzisk Mazowiecki i Mława — komentuje Sebastian Mikosz, były wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, obecnie dyrektor firmy headhunterskiej Amrop Hever.

Liderzy z Polski

Historia produkcji spółki w Polsce zaczęła się w 1993 r., gdy Rockwool sprywatyzował fabrykę w Cigacicach. W 1996 r. koncern uruchomił produkcję w Małkini. Obie fabryki zostały uznane za najbardziej wydajne zakłady grupy Rock- wool, a strategia marketingowa polskiego oddziału — za najlepszy plan strategiczny 2001 r. W sierpniu ubiegłego roku w Cigacicach Rockwool uruchomił linię do produkcji paneli sufitowych, którą umieścił w nowym budynku o powierzchni 10 tys. mkw. za 18 mln EUR.

Grupa Rockwool powstała w 1909 r. Dziś może się pochwalić obrotami rzędu 9,1 mld DKK (4,7 mld zł), zatrudnia ponad 7 tys. pracowników. Grupa ma 22 fabryki w 14 krajach w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Siedziba spółki oraz działy badawczo-rozwojowe znajdują się w pobliżu Kopenhagi.

Byli w ogonie

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSSE) ma powierzchnię 288,9 ha. Dotychczas ponad 50 firm zainwestowało w niej 550 mln zł i stworzyło 4 tys. miejsc pracy. W rankingu stref przygotowanym przez firmę doradczą KPMG, w którym pod uwagę brano kilkanaście czynników, SSSE znalazła się na przedostatnim miejscu. W ubiegłym roku strefa wydała jedno zezwolenie (najlepsze strefy ponad 30), w którym inwestor zobowiązał się stworzyć 10 miejsc pracy i zainwestować 1,6 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu