Roczna inflacja w strefie euro w górę

  • DI
opublikowano: 17-08-2018, 16:50

Roczna inflacja w strefie euro wyniosła w lipcu 2,1 proc., o jedną dziesiątą punktu procentowego więcej, niż miesiąc wcześniej.

Dla całej UE wskaźnik cen poszedł w górę o 2,2 proc. w porównaniu do 2,1 proc. w czerwcu - wynika z piątkowych danych Eurostatu.

Równo rok temu inflacja w strefie euro wynosiła 1,3 proc. i 1,5 proc. w całej "28".

Najniższy wzrost cen został zarejestrowany w Grecji (0,8 proc.), Danii (0,9 proc.) i Irlandii (1 proc.). Najwyższa inflacja była w Rumunii (4,3 proc), Bułgarii (3,6 proc.) na Węgrzech (3,4 proc) oraz w Estonii (3,3, proc.)

Polska w lipcu tego roku miała jeden z najniższych wskaźników w całej UE. Z inflacją na poziomie 1,4 proc. nasz kraj znalazł się na czwartym miejscu, razem z Cyprem i Finlandią.

Wzrost cen najbardziej napędzały wyższe koszty energii (+0,89 punktu procentowego w strefie euro), usług (+0,64 proc. punktu proc.), żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych (+0,49 punktu proc.), a także nieenergetycznych wyrobów przemysłowych (+0,12 punktu proc.).

W porównaniu z czerwcem roczna inflacja spadła w dziewięciu państwach członkowskich, nie zmieniła się w sześciu i wzrosła w trzynastu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu