RODO pomoże chmurom

opublikowano: 28-09-2017, 22:00

Sektor MŚP ma największy potencjał wdrażania usług chmurowych. Pomóc mają regulacje dotyczące ochrony danych osobowych.

Na całym świecie chmury stają się coraz popularniejszym sposobem na przechowywanie danych. Wiele statystyk pokazuje, że również polska branża ma w tej dziedzinie ogromny potencjał, choć wciąż pozostaje w ogonie Europy, jeśli chodzi o wykorzystanie tego typu technologii.

Zobacz więcej

Fot. iStock

Sprawdź program warsztatu "RODO w HR", 24.05.2018, Warszawa >>

— Zsumowana powierzchnia wszystkich data centers w Polsce jest mniejsza od powierzchni jednego dużego data center zlokalizowanego we Frankfurcie. Natomiast poziom adopcji usług chmurowych w Polsce w perspektywie tego, co dzieje się na świecie, wciąż pozostawia wiele do życzenia. Ten duży dystans musimy nadrabiać niejako na skróty. Aby to się udało, potrzebujemy m.in. dużych inwestycji, otwartej polityki regulacyjnej, szczególnie ze strony KNF, ale mile widziana byłaby również pomoc UE — mówi Emil Konarzewski, partner w Audytelu.

Bez regulacji i prób przyciągnięcia dużych inwestycji rzeczywiście możemy zostać w ogonie Europy. Jednak unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) może okazać się szansą, a nie zagrożeniem.

— RODO traktujemy jako szansę na nowy etap, na uporządkowanie prawa i działalności usługodawcówchmurowych, ale przede wszystkim na uporządkowanie danych w firmach, które mają dostęp do danych osobowych. Wprowadzenie regulacji może również przyczynić się do wzrostu konkurencyjności między dostawcami rozwiązań chmurowych — zaznacza Michał Jaworski, członek zarządu w Microsoft Polska.

— Staramy się dostarczać szybszy dostęp i większe bezpieczeństwo danych przechodzących przez naszą platformę — zapewnia Eric Schwartz, prezes firmy Equinix, która ma w Polsce PLIX, węzeł wymiany ruchu internetowego. Leszek Maślak, doradca w Ministerstwie Cyfryzacji, uważa, że kara wysokości do 4 proc. wartości rocznego światowego obrotu przedsiębiorstwa w przypadku naruszenia regulacji dotyczących ochrony danych osobowych nie jest sposobem na zyski dla państwowego budżetu. Chodzi o to, żeby dostawcy konkurowali między sobą poziomem bezpieczeństwa danych. Choć w Polsce poziom infrastruktury jest niewystarczający, to jest duży potencjał nie tylko na podniesienie standardów ochrony danych, ale również samego rozwoju i wykorzystania usług chmurowych. Polscy przedsiębiorcy często decydują się na usługi chmurowe nie tylko ze względu na zdecydowanie niższe koszty niż utrzymanie własnych serwerów czy lepsze dopasowanie usług do potrzeb, ale również na bezpieczeństwo. Największy potencjał do wdrażania usług chmurowych w Polsce widać więc w sektorze mikro-, małych i średnich firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu