Rodzimą giełdę dopadło urlopowe rozleniwienie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-07-2001, 00:00

Rodzimą giełdę dopadło urlopowe rozleniwienie

Po udanym początku tygodnia, parkiet do piątku uspokoił się, czego efektem były jedynie symboliczne zmiany indeksów. Ostatnia zeszłotygodniowa sesja przyniosła jednak głęboką korektę.

Poniedziałkowy, nadspodziewanie silny wzrost giełdowych indeksów był tak zaskakujący, że zdezorientowanym inwestorom nie udało się utrzymać tego korzystnego trendu. Po jednodniowej minihossie, kiedy to indeks WIG zyskał blisko 2,4 proc., kolejna sesja przyniosła korektę. Jej wystąpienie, będące następstwem realizacji zysków przez graczy, wskazuje, że inwestorzy nie wierzą w trwalszą poprawę koniunktury na parkiecie i wykorzystują każdą okazję do realizacji nawet minimalnych zysków. Na rynku brakuje presji do długoterminowego podbijania cen, chociaż pojawiły się istotne sygnały kumulacji walorów. Piątkowe notowania, z silną przeceną indeksów wskazują, że trend ten jeszcze przez długi czas nie ulegnie zmianie.

Zalew wyników

Bezsprzecznie, jednym z najważniejszych czynników, które będą w najbliższym czasie decydowały o wyborze celów inwestycyjnych, będzie publikacja wyników za II kwartał. Pierwsze tego typu raporty pojawiły się na rynku pod koniec minionego tygodnia i niestety potwierdziły, że wyniki spółek nie będą najlepsze. Przede wszystkim należy liczyć się ze spadkiem rentowności i silnym wzrostem kosztów.

Pierwszą, najbardziej spektakularną ofiarą dekoniunktury z grupy spółek wchodzących w skład indeksu WIG 20 został warszawski Softbank. Radykalna korekta prognoz (spadek zysku netto o połowę) z miejsca wywołała przecenę i wyprzedaż akcji tego integratora. Co gorsze, wielu analityków twierdzi, że nawet po rewizji prognozy będą trudne do realizacji.

Po wcześniejszych kłopotach STGroup jest to kolejna spółka z sektora IT, która rozczarowała graczy. Nic więc dziwnego, że subindeks WIG Info zanotował najsłabszy wynik w minionym tygodniu.

Pojedyncze zmiany

Chociaż na GPW panuje obecnie swego rodzaju status quo, a przy braku większego zaangażowania ze strony inwestorów nie ma co liczyć na gwałtowniejsze ruchy całego rynku, pojedyncze firmy mogą poszczycić się zainteresowaniem graczy. Oprócz Softbanku, w kręgu zainteresowań giełdowych spekulantów znalazła się w ostatnich dniach Telekomunikacja Polska, co zawdzięcza głównie pogłoskom o rychłym zakończeniu negocjacji między Skarbem Państwa a France Telecom. Tylko w ostatni poniedziałek kurs akcji operatora telefonicznego wzrósł o niemal 8 proc.

Z kolei finalizacja rozmów z Credit Agricole (zakończona podpisaniem umowy) wspo- mogła wycenę walorów Europejskiego Funduszu Leasingowego.

Czarnym koniem ubiegłotygodniowych notowań okazały się walory katowickiego Stalexportu. Gwałtowną aprecjację kursu należy zapewne tłumaczyć zarówno oczekiwaniami inwestorów na otwarcie postępowania układowego, jak i ofertą indyjskiej firmy Ispat na zakup Huty Katowice, największego partnera handlowego Stalexportu.

Debiutant

We wtorek na parkiecie pojawił się nowy debiutant. Po raz pierwszy notowane były akcje Tras Tychy, które jak na panującą dekoniunkturę rozpoczęły mariaż z giełdą dosyć udanie. Kurs debiutu o 2,5 proc. przekroczył cenę, po jakiej można było nabywać walory w ramach publicznej oferty. Debiut Tras Tychy nic nie zmienił jednak w obrazie rynku, gdyż z parkietu zeszły niemal równocześnie walory kieleckiego Nomi.

Byle do września

Kolejne sesje w dalszym ciągu stały będą pod znakiem marazmu — twierdzą analitycy. Niewielkie i raczej krótkotrwałe ożywienie może wywołać jedynie prezentacja raportów kwartalnych. Ewentualna poprawa nastrojów na zagranicznych giełdach może przy tym pomóc wybronić WIG 20 dotychczasowy poziom wsparcia. Do większych zmian na rynku dojść może dopiero pod koniec sierpnia i do tego czasu trzeba się liczyć z przeciąganiem liny między stroną popytową a podażową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rodzimą giełdę dopadło urlopowe rozleniwienie