Rodzina na swoim zmienia się jak w kalejdoskopie

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 10-04-2012, 00:00

Modyfikacja programu Rodzina na swoim odbywa się średnio co kilka miesięcy. Od 1 kwietnia znów zmieniono limity cen za metr

Średni limit ceny metra kwadratowego kwalifikujący do kredytu z dopłatą w ramach programu Rodzina na swoim wzrósł od 1 kwietnia w 13 miastach wojewódzkich, a zmniejszył się jedynie w 4 (Warszawa, Kraków, Opole, Kielce). Największy spadek odnotowano w Warszawie — na rynku pierwotnym z ponad 6,4 tys. do 5,9 tys. za mkw., a na rynku wtórnym z 5,15 tys. do nieco ponad 4,7 tys. za mkw. Największy wzrost natomiast zanotowały limity w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. W miastach tych z dofinansowaniem można kupić mieszkanie deweloperskie, którego cena nie przekroczy 3,8 tys. zł za metr (wcześniej 3,5 tys.). Sprawę pogarsza Rekomendacja S III, która nakazuje bankom obliczanie zdolności kredytowej w przypadku wszystkich pożyczek hipotecznych maksymalnie na 25 lat, nawet jeśli kredyt będzie zaciągany na dłuższy okres. Skutki nowych obostrzeń już widać. Od kilku miesięcy liczba kredytów z dopłatami do odsetek nie przekraczała 3 tys., podczas gdy przed wprowadzeniem zmian w sierpniu w 2011 r. takich pożyczek udzielano miesięcznie o około 1,5 tys. więcej.

— Obecnie kredyty ze wsparciem rządowym stanowią około 10 proc. naszej sprzedaży, a co czwarty kredytobiorca to singiel — mówi Dominik Skrzycki z mBanku i MultiBanku.

Jak mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, wartość nowych kredytów hipotecznych udzielonych w dwóch pierwszych miesiącach 2012 r. była mniejsza niż w styczniu i lutym roku ubiegłego i zbliżyła się do poziomu odnotowanego w tym samym czasie w roku 2010 r. W sumie w I kwartale 2010 r. wartość udzielonych pożyczek na mieszkania wyniosła 9,8 mld zł. W I kwartale ubiegłego roku było to 12,25 mld zł.

— Na razie sytuacja na rynku kredytów hipotecznych nie jest tragiczna, ale prawdziwy wpływ rekomendacji uwidoczni się w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Myślę, że wartość udzielanych kredytów może spaść o 5-10 proc. w stosunku do 2011 r. Ponadto uważamy, że program Rodzina na swoim powinien pilnie zostać zastąpiony innym rozwiązaniem, skłaniającym Polaków do gromadzenia pieniędzy na cele mieszkaniowe. Kolejne regulacje nadzoru będą bowiem wymagały od kupujących większego wkładu własnego — zauważa Krzysztof Pietraszkiewicz.

Powrót do rynku wtórnego

Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w styczniu 2012 r. aż 49 proc. przyznanych kredytów wykorzystano na zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Wcześniej nowych mieszkań kupowano mniej.

— Program Rodzina na swoim przede wszystkim wspierał sprzedaż mieszkań z rynku wtórnego. W obrocie deweloperskim odsetek lokali finansowanych kredytami z dopłatą nie przekraczał 10 proc. Spadek udziału rynku używanych mieszkań wynika z tego, że znalezienie lokalu z drugiej ręki, którego cena nie przekraczałaby wyznaczonego limitu cenowego, jest jeszcze trudniejsze niż mieszkania deweloperskiego — uważa Jacek Bielecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Po kredyt

Singiel, aby dostać kredyt na 200 tys. zł w ramach programu Rodzina na Swoim, musi zarabiać około 3 tys. zł. Najmniejszych zarobków wymagają PKO BP, Alior Bank, Bank Pocztowy, Bank BGŻ i Bank Polskiej Spółdzielczości, zaś największych Credit Agricole i BNP Paribas Bank Polska. Z zestawienia przygotowanego przez portal Kredytyzdoplatami.pl wynika, że zdecydowana większość banków jest w stanie udzielić kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości pod warunkiem, że klient wykupi ubezpieczenie niskiego wkładu. Ale np. Bank BPH i Credit Agricole wymagają 20 proc. gotówki, a w BNP Paribas potrzeba mieć 10 proc. wkładu, a drugie 10 proc. trzeba ubezpieczyć. Pod względem najniższej marży wygrywają Nordea, BGŻ i BNP Paribas Polska. Na drugim końcu jest BZ WBK. Kredytu bez prowizji udzielają natomiast m.in.: BGŻ, PKO BP, Pekao Bank Hipoteczny, BNP Paribas.

3 tys. Taka jest w ostatnich miesiącach średnia liczba kredytów udzielanych w ramach programu Rodzina na swoim. To o około 1,5 tys. mniej niż przed rokiem.

Tu sprawdzisz limity

Aktualna tabela ze wskaźnikami przeliczeniowymi na dany kwartał dostępna jest na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego: http://bgk.com.pl/.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu