Czytasz dzięki

Rogers: nadchodzi największy rynek niedźwiedzia za mojego życia

opublikowano: 01-04-2020, 17:52

Znany inwestor, Jim Rogers, nie ma dobrych wiadomości dla tych, którzy liczyli na wzrosty na rynkach akcji w najbliższych latach.

Rogers uważa, że trzy czynniki przesądzają o nadejściu długiego okresu spadków na rynkach akcji. To kryzys gospodarczy spowodowany przez pandemię koronawirusa, wysoki poziom zadłużenia i spodziewany wzrost stóp procentowych z obecnego, bardzo niskiego poziomu.

Zobacz więcej

JIm Rogers (fot.:Bloomberg)

- Oczekuję, że przez następnych parę lat będziemy mieli najgorszy rynek niedźwiedzia w moim życiu – powiedział 77-letni inwestor.

W pierwszym kwartale tego roku indeksy rynków akcji zarówno gospodarek rozwiniętych, jak i wschodzących, zanotowały największe spadki od kryzysu 2008 roku. Powodem były rosnące obawy recesji spowodowanej przez pandemię koronawirusa, która doprowadziła do „zamknięcia” największych gospodarek świata.

Rogers, który był partnerem George’a Sorosa w Quantum Fund w latach 70. XX wieku, prognozował nadejście rynku niedźwiedzia już w 2018 roku. Obecnie jest o tym jeszcze bardziej przekonany w związku zamknięciem gospodarek i zakazem podróżowania.

- Wpływ wirusa na gospodarkę nie zakończy się szybko z powodu skali spowodowanych szkód. Gigantyczny dług zostanie dodany – powiedział Rogers. 

Nie jest zaskoczony widzianą w ostatnim czasie ucieczką inwestorów do „jakości”.

- Historia pokazuje, że kiedy jest rynek niedźwiedzia spółki z niskim zadłużeniem są tymi, które ludzie kochają najbardziej, bo nie muszą martwić się o ich bankructwo – powiedział Rogers.

Jego zdaniem, względnie dobrze poradzą sobie także spółki z dużym udziałem w rynku, o ile nie są mocno lewarowane. 

Rogers ujawnił, że obecnie trzyma dużo gotówki w dolarach, ma także akcje chińskich i rosyjskich spółek. Rozważa inwestycję w akcje spółek z Japonii. Powiedział, że czeka na odpowiedni moment, aby kupić akcje najmocniej przecenionych ostatnio branż, jak turystyka, transport, przewozy lotnicze i rolnictwo.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane