Rok 2012 będzie należał do złotego

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 31-01-2012, 00:00

Kredyty walutowe na zakup mieszkań będą zaciągane sporadycznie, bo większość banków wycofuje je z oferty

Dostęp do kredytów hipotecznych w 2012 r. będzie jeszcze trudniejszy niż wcześniej. To za sprawą wprowadzenia wszystkich postanowień rekomendacji S II narzuconych instytucjom finansowym przez Komisję Nadzoru Bankowego.

Zgodnie z nowymi zasadami banki będą obliczać zdolność kredytową w przypadku wszystkich pożyczek maksymalnie na 25 lat, nawet jeśli kredyt będzie zaciągany na dłuższy okres. Ponadto w przypadku kredytów walutowych rata nie będzie mogła przekraczać 42 proc. dochodów netto (wcześniej nawet do 65 proc.). Zwiększenie się miesięcznego obciążenia spłatą wpłynie na obniżenie zdolności kredytowej.

— Do tych wymienionych już czynników dodać należy wycofanie się państwa z programu „Rodzina na Swoim”. Nie sądzę jednak aby wyniki akcji kredytowej w roku 2012 spadły poniżej wyników z 2009 r., pierwszego kryzysowego roku w Polsce. Przypomnę, że w tym czasie banki udzieliły łącznie 189 tys. kredytów hipotecznych na łączną kwotę 39 mld zł. Zachętą dla potencjalnych kredytobiorców będą niższe ceny mieszkań jak również znikanie z rynku finansowego atrakcyjnych form lokowania oszczędności — przewiduje Jacek Furga, przewodniczący komitetu ds. finansowania nieruchomości Związku Banków Polskich.

Marże w dół, stopy w górę

W 2011 roku banki regularnie obniżały marże kredytowe, które są obecnie na tak niskim poziomie, jak w okresie boomu na rynku mieszkaniowym.

— Przeciętna marża dla kredytu w złotych na kwotę 300 tys. zł zaciągniętego na 30 lat z 25-procentowym wkładem własnym wynosiła w grudniu 2011 r. 1,25 proc. Rok wcześniej kształtowała się przeciętnie na poziomie 1,6 proc. Mniejsze marże rekompensowały niestety stopniowe podwyżki stóp rynkowych WIBOR, które są składową całkowitego oprocentowania pożyczek hipotecznych. Stawka trzymiesięcznego WIBOR zwiększyła się w ciągu 2011 roku z 3,05 proc. do 4,99 proc. W przypadku kredytów w euro trzymiesięczna stopa EURIBOR wzrosła z 1 proc. do 1,4 proc. — mówi Arkadiusz Rojek z Home Broker.

Wzrostu stóp rynkowych nie były w stanie zniwelować malejące marże kredytowe, w rezultacie czego średnie oprocentowanie pożyczek w złotych zwiększyło się w ciągu minionego roku o 0,69 pkt. proc. — do 6,22 proc. Oprocentowanie kredytów w euro w 2011 roku zaś efektywnie nie zmieniło się.

Zdolność kredytowa spada

Analitycy rynku przewidują, że na niższe marże, niż obecne nie ma raczej nadziei, ale w najbliższych miesiącach jest szansa na spadek stopy WIBOR. A to powinno wpłynąć na zmniejszenie rat kredytów zaciąganych na mieszkania w złotych. Z drugiej strony, w związku z wprowadzanymi w bankach regulacjami dotyczącymi obliczania zdolności kredytowej, które zaczęły obowiązywać od początku 2012 roku, chętni dostaną mniejszy kredyt, a to oznacza mniejsze możliwości przy zakupie mieszkania.

Jak wynika z obliczeń firmy Home Broker, wciągu ostatnich dwunastu miesięcy zdolność kredytowa przy dochodzie na poziomie 5 tys. zł netto, spadła w przypadku kredytu w złotych z 421,1 tys. zł do 390,7 tys. zł, tj. o ponad 30 tys. zł. Dlatego deweloperzy wprowadzają na rynek coraz więcej mieszkań w niższych cenach i o mniejszym metrażu.

— Na osiedlu RED Park w Poznaniu na Dębcu najbardziej poszukiwane mieszkania dwupokojowe oferujemy w metrażu od 35 do 56 mkw. Co istotne dla kupujących, pojedyncze lokale kwalifikują się do zaciągnięcia kredytu z dopłatą. W warszawskim osiedlu Alpha dwa pokoje z aneksem kuchennym są dostępne już od 33 mkw. — tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.

W 2012 roku tylko nieliczni kupujący mieszkania zaciągną kredyt walutowy, bo coraz mniej banków je oferuje. Z franków wycofały się już praktycznie wszystkie instytucje finansowe, m.in. Bank BPH. Teraz kolej przyszła na euro, które właśnie znika z banków.

— Decyzja Banku BPH o wycofaniu się z kredytów walutowych miała na celu dostosowanie naszej oferty do wymogów Rekomendacji S, które weszły w życie w 2011 r. Jednocześnie w listopadzie ubiegłego roku uatrakcyjniliśmy ofertę kredytów złotowych. Do standardowej oferty Kredytu Dopasowanego dodana została możliwość wnioskowania o kredyt z zerową prowizją za przyznanie kredytu bez konieczności spełnienia przez klienta dodatkowych warunków — mówi p.o. dyrektora departamentu finansowania nieruchomości w Banku BPH.

Pożyczkę w europejskiej walucie teoretycznie można dostać w kilkunastu bankach. Praktyka jednak wygląda inaczej. W wielu z nich wnioski nie są rozpatrywane, a klienci nakłaniani są do zaciągania pożyczek w złotych. W wielu bankach pożyczki w euro są nieopłacalne ze względu na wysoką marżę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu