Rok 2020 był okazją dla odważnych

JK
opublikowano: 21-01-2021, 09:54
aktualizacja: 21-01-2021, 11:50

Nawet w trudnych czasach zyskują firmy, które nie przestraszą się zmian i podejmują śmiałe działania. Takim dobrym przykładem jest polska Grupa Kapitałowa Cavatina, która może zaliczyć miniony rok do udanych.

Materiał powstał we współpracy z Cavatina Holding S.A.

Przekonują o tym transakcje o wartości 206,5 mln euro, rekordowe umowy najmu, uruchomienie projektów w regionach o szacunkowej docelowej wartości niemal 425 mln euro oraz rozpoczęcie przez ResiCapital (osobna spółka z grupy) projektu stworzenia platformy mieszkań na wynajem, który dostarczy na rynek tylko do 2022 r. ponad 2200 lokali.

Strategia działania

Rok 2020 był wielkim sprawdzianem dla gospodarki i niektóre branże jeszcze długo będą odczuwać skutki epidemicznych zawirowań. Dla sektora nieruchomości był czasem wielkich wyzwań. Pandemia przyhamowała rynek inwestycyjny, chociaż nie we wszystkich obszarach.

Jeszcze nie ma podsumowania całego roku, jednak jak wynika z danych JLL po trzech kwartałach globalnie zanotowano 44 proc. spadek inwestycji liczony dla wszystkich sektorów nieruchomości w porównaniu do tego samego okresu 2019 roku. Wynikało to z niższego popytu na biura oraz obiekty handlowe. Tendencje wzrostowe wykazał tylko segment magazynowy.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż inwestorzy pozostają aktywni także w obszarze mieszkań na wynajem. W Polsce najem instytucjonalny to zaledwie ok. 4–5 proc. rynku. Globalnie jest to ponad 25 proc. Rozwój PRS przyspieszy w latach 2021-2022, co wpłynie na wzrost potencjalnych dochodów z najmu oraz wzrost wartości portfela.

Oczywiście, w zależności od segmentu działania, ale też i pomysłu jak się bronić, firmy stosowały różne strategie biznesowe. Cavatina postawiła na wielofunkcyjne projekty. Ofertę biurowo-handlową uzupełniają mieszkania na wynajem ResiCapital, co pozytywnie wpłynie na wycenę aktywów.

Rekordowe wyniki zarówno co do transakcji jak i wartości projektów rozpoczętych w 2020 r. pokazują, że model biznesowy Cavatiny wykazał odporność na pandemię. Każdy trudny dla rynku moment jest też okazją do działania dla odważnych. Dziś przy zawirowaniach na rynkach, przewagę zyskują sposoby funkcjonowania, oparte na dywersyfikacji portfela i budowaniu kompetencji na każdym etapie inwestycyjnym, co prowadzi do większej niezależności i ograniczania ryzyk firmy.

Grupa kapitałowa Cavatina dzięki takiemu właśnie podejściu mogła nie tylko kontynuować swoje działania w 2020 r. bez zakłóceń, ale i zdecydowanie zwiększyć swoją obecność. W efekcie w pierwszych trzech kwartałach 2020 r., transakcje sprzedaży zawarte przez Cavatina Holding stanowiły 13 proc. wartości wszystkich transakcji na rynku biurowym w Polsce.

Ożywić regiony

Zmiany na rynku oraz ewolucja potrzeb mieszkańców miast sprawiają, że na znaczeniu zyskują projekty typu mixed-use, pomagające ożywiać dzielnice miast, tworzące nowoczesną infrastrukturę i swoją elastycznością lepiej odpowiadające na dzisiejsze wyzwania.

- Uważamy, że funkcje mieszkalne w projektach mixed-use, które stanowią sporą część inwestycji w ramach Grupy, będą miały pozytywny wpływ na wyceny aktywów biurowych Cavatiny. Segment mieszkań na wynajem, którym zajmuje się spółka w ramach naszej grupy kapitałowej, pomoże realizować inwestycje zróżnicowane w funkcjach oraz w źródłach dochodu - mówi Daniel Draga, wiceprezes zarządu w Cavatina Holding.

Firma posiada obecnie w portfelu pół miliona mkw. projektów komercyjnych. Wśród nich znajdziemy m.in. Quorum we Wrocławiu, Widzewska Manufaktura w Łodzi, Global Office Park w Katowicach czy też Palio Office Park w Gdańsku. Do 2025 roku firma zamierza ten portfel podwoić.

Trzeba pamiętać, że Grupa wywodzi się z Polski regionalnej, dobrze czuję jej specyfikę i to tam jest najbardziej aktywna. Największy polski deweloper komercyjny obecny jest dziś na rynkach: Bielska-Białej, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, a także Warszawy.

Przykład Cavatiny pokazuje, jak duży potencjał mają często niedoceniane regiony. Chociaż Warszawa odpowiada za ok. 50 proc. podaży przestrzeni biurowej, to w głównych miastach poza stolicą jest 5,6 mln mkw. nowoczesnych powierzchni office, a na koniec III kw. w realizacji było tam kolejne 0,7 mln mkw.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W perspektywie styczeń-wrzesień 2020 r. zapotrzebowanie na biura w regionach wyniosło niemal 460 tys. mkw., czyli tylko o 11 proc. mniej, niż rok wcześniej. Warto zauważyć, że na trzech rynkach, na których działa Cavatina: we Wrocławiu, Łodzi oraz Trójmieście, odnotowano wzrost popytu o odpowiednio 66 proc., 46 proc. i 11 proc.

Jedną z branż, które dość śmiało patrzą w przyszłość i w związku z przyspieszoną przez koronawirusa cyfryzacją rysują plany rozwojowe jest IT. Firmy z tej branży są mocno obecne w Polsce regionalnej. Jak podał JLL, w III kw. 43 proc. popytu oraz 11 z 15 największych transakcji stanowiły umowy najmu lub przedłużenia podpisane przez firmy technologiczne.

Deweloperzy, którzy dobrze znają specyfikę każdego z miast regionalnych i proponują inwestycje trafiające w rzeczywiste potrzeby mieszkańców i biznesu, mogą tu rozwijać z powodzeniem skrzydła.

- Polskie miasta szukają pomysłu na siebie, przechodzą intensywny proces rewitalizacji, konkurują na rynku międzynarodowym z innymi ośrodkami o przyciągnięcie rozwojowych biznesów. Do tego dochodzi silny aspekt społeczny, miastotwórczy. My potrafimy dobrze zidentyfikować kluczowe potrzeby, a dzięki jednemu, zlokalizowanemu w Polsce ośrodkowi decyzyjnemu, sprawnie podejmujemy działania. W efekcie możemy w Bielsku-Białej budować obiekt biurowo-usługowy tworząc jednocześnie dla mieszkańców pierwszą w mieście salę koncertową ze studiem nagraniowym, a w Łodzi tchnąć nowe życie w historyczny i ważny dla łodzian teren Widzewskiej Manufaktury i budować rentowny biznes - podkreśla Daniel Draga.

Nie zwalniają tempa

Płaska, elastyczna struktura Grupy Kapitałowej, pozwala na sprawne zarządzanie i daje pełną decyzyjność właścicielom.

Firma samodzielnie zarządza wszystkimi kluczowymi procesami inwestycyjnymi. Od akwizycji, projektowania architektonicznego, aranżacji wnętrz po generalne wykonawstwo i wykończenie powierzchni. Dzięki temu ogranicza ryzyka związane z podwykonawcami, a także kumuluje marże na każdym etapie realizacji inwestycji, co ma przełożenie na zwiększanie rentowność biznesu całej Grupy.

O tym, że to dobra strategia największego w pełni polskiego dewelopera komercyjnego, świadczą nie tylko liczby. Cavatina zbudowała wewnętrzne kompetencje na wielu polach – wyraźnie widać to na przykładzie proponowanej przez nią architektury. Projekty firmy są odważne, dobrze przemyślane i spełniające standardy zrównoważonego budownictwa.

Tylko w 2020 r. pomysły nakreślone i realizowane przez Cavatinę wyróżniono prestiżowymi nagrodami, polskimi i międzynarodowymi. Palio Office Park został doceniony w plebiscycie International Property Awards 2020-21, w kategorii Office Development for Poland. Inwestycja w Bielsku-Białej - Cavatina Hall została wyróżniona w konkursie Architecture Masterprize 2020 w kategorii Mixed-Use Architecture. W tym samym konkursie wyróżnienie Honorable Mention zdobyła również inwestycja Global Office Park w Katowicach. Cavatina Holding została w tym roku doceniona w konkursie Prime Property Prize jako Deweloper Roku.

W tym roku Grupa nie zwalnia tempa – w styczniu pozyskała od BGK finansowanie dla inwestycji Palio w Gdańsku (budynek A), a także poinformowała o kolejnych umowach najmu: z ING Tech Poland na 16,6 tys. mkw. w Global Office Park w Katowicach, z Tyrens Polska na ponad 630 mkw. w Tischnera Office w Krakowie oraz z Medicover Integrated Clinical Services na ponad 1,1 tys. mkw. w Palio Office Park, budynek A w Gdańsku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane