Rok po obietnicy rusza rozliczenie Tesli

Marek Druś
opublikowano: 29-09-2017, 13:10
aktualizacja: 29-09-2017, 13:12

Rok temu stan Australia Południowa doświadczył znacznego niedoboru energii elektrycznej, który zmusił go do czasowych wyłączeń prądu. Elon Musk, szef Tesli, zobowiązał się zlikwidować ten problem w 100 dni. Zegar właśnie zaczął odliczanie, pisze Reuters.

W lipcu Tesla wygrała przetarg na budowę największego systemu akumulowania energii w stanie Australia Południowa, wynoszącego 129 MWh. W piątek podpisano stosowną umowę. Od tego dnia rozpoczęło się odliczanie 100 dni. Jeśli Tesla nie zdąży zbudować systemu w tym czasie nie dostanie za niego ani grosza. Analitycy szacowali, że system będzie kosztować 750-900 USD za 1 kWh, czyli do 95 mln USD. W lipcu Musk informował, że jeśli spółka nie zdąży stworzyć go w wymaganym czasie będzie to kosztowało ją „50 mln USD lub więcej”.

Australia Południowa liczy na to, że Tesli się uda. W grudniu rozpoczyna się tam lato i wówczas popyt na energię elektryczną gwałtownie rośnie. Tymczasem Australijski Operator Rynku Energii ostrzegł, że krajowi grozi ryzyko niskiej podaży prądu tego lata po zamknięciu jednej z największych elektrowni węglowych w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane