Rokita: Bracia Kaczyńscy skoncentrowali się na technice rządzenia - prasa

17-05-2007, 07:41

Lider PO Jan Rokita pisze w "Fakcie", że  wbrew jego oczekiwaniom sprzed wyborów, bracia Kaczyńscy chyba nie widzą potrzeby wielkich zmian. Mają psychiczną barierę, która powoduje, że się ich boją.

Głównym zarzutem, jaki stawia Rokita braciom Kaczyńskim, nie jest często ostatnio powtarzane twierdzenie o zamachu na demokrację. To są akurat świadectwa histerii.

"Lech i Jarosław Kaczyńscy są dla mnie rozczarowaniem przede wszystkim dlatego, że uważałem ich za ludzi odważnych. Sądziłem, że tam, gdzie do tej pory próbowano czynić korekty, oni dokonają zasadniczych napraw. Tymczasem bracia skoncentrowali się jednak na technice rządzenia - tu coś związać sznurkiem, tam zakleić plastrem, tutaj przykleić na ślinę, a tam przybić półeczkę starym gwoździem. Miałem nadzieję, że zbudują nowy stół, a oni kleją złamaną nogę" - ocenia polityk PO.

Jego zdaniem, prezydent i premier - poza brakiem koncepcji - nie mają dostatecznej odwagi, aby przeprowadzić zmiany w państwie. Aby to zrobić, trzeba mieć śmiałość powierzania odpowiedzialnych zadań ludziom wybitnym. Bracia Kaczyńscy są tak bardzo nieufni wobec świata zewnętrznego, że się takich osób boją. Bardzo znamiennym na to przykładem są dzieje Bronisława Wildsteina jako szefa TVP. Raz zdecydowali się postawić na człowieka wybitnego, a nie zależnego. Potem jednak tego pożałowali i skutecznie doprowadzili do jego odwołania.

Z Gosiewskim, Jasińskim, Lipińskim czy Kuchcińskim na pewno nie da się zrobić wielkich rzeczy. Bracia w odwiecznym politycznym dylemacie, czy wybierać wybitnych, czy podporządkowanych i lojalnych, na tych drugich postawili silniej niż jakakolwiek ekipa rządząca Polską od 1989 roku. Rozstrzygnęli ten dylemat z determinacją, jakiej nie wykazywał nawet Miller - uważa Jan Rokita.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rokita: Bracia Kaczyńscy skoncentrowali się na technice rządzenia - prasa