Rokita: Dorn bardziej kompetentny od innych kandydatów z PiS na marszałka Sejmu

16-04-2007, 09:32

Zdaniem posła PO Jana Rokity, wicepremier Ludwik Dorn, wymieniany ostatnio w mediach jako ewentualny kandydat na marszałka Sejmu po rezygnacji Marka Jurka, byłby osobą bardziej kompetentną na tym stanowisku, niż inne osoby wymieniane z PiS.

"Na pewno Ludwik Dorn byłby osobą bardziej kompetentną na tym stanowisku, niż inni kandydaci wymieniani z PiS w tym kontekście. Ludwik Dorn reprezentuje sobą jakąś klasę osobowości" - powiedział w poniedziałek w radiowej "Trójce" Rokita. Jego zdaniem, kandydatura Dorna "wydaje się dla wszystkich w miarę zdroworozsądkowa".

W piątek, po tym gdy Sejm nie wprowadził do konstytucji zapisu o ochronie życia od poczęcia, Jurek zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu. Ostateczną decyzję w sprawie dymisji podejmie Sejm.

Mówiąc o konsekwencjach odejścia Jurka, Rokita podkreślił, że "PiS będzie musiało zaakceptować marszałka Sejmu nie ze swojej partii", co będzie - według niego - dużym "upokorzeniem" dla PiS. Albo - jak mówił Rokita - "PiS będzie musiało +płacić+ LPR i Samoobronie za wybór marszałka".

Zdaniem posła PO, "PiS grozi kryzys, związany z obsadzeniem funkcji marszałka Sejmu". "To wydarzenie kwestionuje +twarde władztwo braci+ nad PiS" - uważa Rokita. "Jeśli się okaże, że nie mamy marszałka Sejmu, to w Polsce nie można zwołać posiedzenia Sejmu - jest więc bardzo poważny kryzys konstytucyjny" - dodał.

Rokita wykluczył możliwość przyszłej koalicji PO-SLD. "Nie będzie żadnych koalicji rządowych, ani wyborczych w Polsce między Platformą a obozem postkomunistycznym" - oświadczył.(PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rokita: Dorn bardziej kompetentny od innych kandydatów z PiS na marszałka Sejmu