Rokita i Marcinkiewicz: Umowa koalicyjna i skład rządu 28-29.10

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-10-2005, 10:41

W poniedziałek rozpoczną prace zespoły ekspertów PiS i PO. W przyszły piątek zostanie prawdopodobnie podpisana umowa koalicyjna między tymi ugrupowaniami, a następnego dnia - przedstawiony skład przyszłego rządu - poinformowali po czwartkowym spotkaniu desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz (PiS) i kandydat PO na wicepremiera Jan Rokita.

W poniedziałek rozpoczną prace zespoły ekspertów PiS i PO. W przyszły piątek zostanie prawdopodobnie podpisana umowa koalicyjna między tymi ugrupowaniami, a następnego dnia - przedstawiony skład przyszłego rządu - poinformowali po czwartkowym spotkaniu desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz (PiS) i kandydat PO na wicepremiera Jan Rokita. 

"Dzisiejsza rozmowa przybliża nas do tworzenia koalicji. Pozostaje oczywiście bardzo wiele znaków zapytania, ale odpowiedzi na pytania w sprawach programowych będziemy udzielali dopiero po zakończeniu kampanii wyborczej" - powiedział Marcinkiewicz na briefingu prasowym w Sejmie.

Jako pierwszy - w poniedziałek o godz. 12 - rozpocznie prace zespół ekspertów PO i PiS, który zajmie się kwestiami makroekonomicznymi i budżetowymi. Oprócz tego zespołu nad programem koalicji rządowej PiS-PO pracować będzie osiem innych grup eksperckich.

Będą to zespoły do spraw: podatków; gospodarki; rynku pracy; problemów mieszkalnictwa i zagospodarowania przestrzennego; rozwoju; sprawiedliwości i bezpieczeństwa; administracji, samorządu i legislacji; opieki zdrowotnej.

Marcinkiewicz i Rokita ustalili, że w poniedziałek po południu spotkają się z przedstawicielami tych ośmiu zespołów, udzielą precyzyjnych instrukcji dotyczących ich zadań i postawią ekspertom konkretne pytania programowe.

Następnie, według Rokity, we wtorek zespoły eksperckie będą pracować, a w środę powinny przedstawić sprawozdania. Taki tryb prac - podkreślił Rokita - powinien pozwolić na zawarcie umowy koalicyjnej do końca przyszłego tygodnia.

Kandydat na wicepremiera podkreślił, że "tryb prac ekspertów nie będzie całkiem swobodny" z powodu braku czasu. "To nie będzie swobodna twórczość naszych ekspertów, bo wtedy byśmy rządu nie powołali przez dwa tygodnie" - ocenił Rokita.  

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Politycy nie chcieli odpowiedzieć, kto wejdzie w skład zespołów eksperckich. Jak powiedział Rokita, "to jest jeszcze kwestia do definitywnego ustalenia, my mamy w tej materii swoje propozycje, chcemy, by zostały sformalizowane" po konsultacjach z klubami parlamentarnymi PiS i PO. "Poczekajcie państwo do godz. 12 do poniedziałku" - powiedział Marcinkiewicz. Jak dodał, "to też będzie bardzo ciekawe".

Polityk PiS podkreślił jednak, że "nie stawia żadnych warunków personalnych". W ten sposób odpowiedział na pytanie, czy PiS wyrazi zgodę na udział w rozmowach Hanny Gronkiewicz-Waltz. (Liderka PO - która podniosła publicznie sprawę problemów finansowych warszawskich hospicjów, jest bojkotowana przez PiS - politycy tego ugrupowania nie chcą występować w programach telewizyjnych i audycjach radiowych z jej udziałem).

Marcinkiewicz zapowiedział, że umowa koalicyjna między PiS i PO zostanie podpisana prawdopodobnie w przyszły piątek. Według Rokity, umożliwi to przedstawienie prezydentowi w przyszłą sobotę składu rządu.

Kandydat PO na wicepremiera jest przekonany, że przedstawiony w czwartek tryb prac nad powstawaniem rządu pozwoli, by umowa koalicyjna została zawarta do końca następnego tygodnia i by najpóźniej w sobotę wieczorem Marcinkiewicz mógł - jak to ujął Rokita - "udać się do swojego ulubionego miejsca w Warszawie, czyli do Pałacu Namiestnikowskiego, tym razem z listą członków rządu do powołania przez pana prezydenta".

"Idziemy w kierunku zgody co do większości spraw" - powiedział Rokita. Podkreślił jednak, że żadne ostateczne komunikaty co do zakresu zgody w poszczególnych sprawach przed niedzielą nie zostaną podane do publicznej wiadomości". Przypomniał, że prace nad powołaniem rządu toczą się "w poczuciu dyskomfortu" z powodu trwającej kampanii wyborczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane