Rokita o francuskim referendum: nie będzie katastrofy w Europie

Polska Agencja Prasowa SA
29-05-2005, 23:17

Nie należy dramatyzować sytuacji; Europa nie wpadnie w żadną katastrofę z powodu odrzucenia przez Francuzów konstytucji europejskiej - ocenił w niedzielę szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Jan Rokita.

Nie należy dramatyzować sytuacji; Europa nie wpadnie w żadną katastrofę z powodu odrzucenia przez Francuzów konstytucji europejskiej - ocenił w niedzielę szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Jan Rokita.

Skomentował w ten sposób pierwsze, wstępne wyniki francuskiego referendum. Według częściowych wyników, podanych w niedzielę wieczorem przez francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, konstytucja UE została odrzucona przez 57,26 proc. wyborców francuskich. "Za" głosowało 42,74 proc.

Rokita powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że wynik referendum we Francji nie jest zaskoczeniem, bo na takie rozstrzygnięcie wskazywały sondaże. "Zaskoczeniem - dodał - byłby raczej pozytywny dla konstytucji europejskiej wynik".

Takie momenty - podkreślił polityk PO - wymagają zachowania "filozoficznego, wolteriańskiego, francuskiego spokoju". "Uważam, że dziś Europa potrzebuje spokojnego pogłębiania swej jedności. Są narody, takie jak Polacy, które chcą głębokiej jedności Europy. Integracja europejska nie powinna zostać zahamowana" - uważa Rokita.

W jego opinii, potrzebne są teraz wspólne przedsięwzięcia integrujące Europę, m.in. wypracowanie unijnej polityki wschodniej oraz wspólne działania dla poszerzenia strefy euro i strefy Schengen. "Polacy chcą w takich przedsięwzięciach uczestniczyć" - ocenił polityk PO.

Zdaniem Rokity, prawdopodobnie trzeba będzie wypracować nową konstytucję europejską. Być może - jak dodał - "krótszą i bardziej przekonującą dla narodów europejskich".

"Jeżeli centroprawica wygra w Polsce jesienne wybory, to z pewnością nasz rząd będzie gotowy, aby ze zdrowym rozsądkiem i poczuciem odpowiedzialności pracować nad takim tekstem, który będzie zaakceptowany przez wszystkie narody europejskie" - powiedział Rokita.

"Chcemy - dodał - konstytucji europejskiej i nie zamierzamy wykorzystywać tej sytuacji do tego, aby podłożyć nogę konstytucji europejskiej w ogóle".

Rokita ocenił, że po decyzji Francuzów, Traktat Konstytucyjny UE w obecnej wersji jest "martwy". Poddawanie takiego "martwego tekstu" pod referendum w Polsce byłoby - jego zdaniem - "niepoważnym traktowaniem społeczeństwa polskiego".

Polityk PO przypomniał, że decyzja w sprawie zorganizowania w Polsce referendum należy obecnie do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i lewicowej większości w parlamencie.

Platforma Obywatelska - zapowiedział Rokita - będzie proponować prezydentowi, aby po odrzuceniu konstytucji europejskiej przez Francuzów odłożył termin referendum. Lider Platformy dodał, że ma wrażanie, iż prezydent jest podobnego zdania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rokita o francuskim referendum: nie będzie katastrofy w Europie