Czytasz dzięki

Rokita: PO chce deficytu w 2006 r. na poziomie 20 mld zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-08-2005, 18:57

Celem Platformy Obywatelskiej jest budżet w przyszłym roku z deficytem w granicach 20 mld zł i inflacją rok do roku poniżej 2,2 proc. - poinformował w poniedziałek lider PO Jan Rokita.

Celem Platformy Obywatelskiej jest budżet w przyszłym roku z deficytem w granicach 20 mld zł i inflacją rok do roku poniżej 2,2 proc. - poinformował w poniedziałek lider PO Jan Rokita.

    "Chcielibyśmy bardzo, żeby deficyt (budżetowy - PAP) w 2006 roku był względnie niski i wynosił w granicach 20 mld zł, a inflacja grudzień do grudnia nie była wyższa niż 2,2 proc." - powiedział Rokita na spotkaniu zorganizowanym przez "Forbes".

    Lider PO dodał, że w przypadku pozostawienia przez ustępujący rząd projektu budżetu z deficytem rzędu 30 mld zł konieczne będzie cięcie wydatków, aby osiągnąć dostosowanie fiskalne na poziomie około 2 proc. PKB.

    "Jeżeli to będzie budżet z 30 mld deficytem to wtedy redukcja wydatków w granicach 10 mld zł pozwoli na dostosowanie fiskalne w takiej (2 proc. PKB) skali" - powiedział Rokita.

    Wcześniej w poniedziałek minister gospodarki i Pracy Jacek Piechota powiedział PAP, że deficyt budżetu w 2006 roku może wynieść 30-32 mld zł, czyli 3,2 proc. PKB.

    "Trzeba pamiętać, że Polska jest związana swoimi zobowiązaniami unijnymi. W programie konwergencji przyjęliśmy określony procent PKB, którego nie może przekroczyć wysokość deficytu. To jest 3,2 proc., a w liczbach bezwzględnych 30-32 mld zł" - powiedział Piechota.

    Ministerstwo Finansów zaproponowało w czerwcu w założeniach do budżetu deficyt budżetowy w przedziale 28-34 mld zł, czyli 2,8-3,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane