Rokita: Sprawa FOZZ powinna stać się wstrząsem

Polska Agencja Prasowa SA
30-03-2005, 09:05

Sprawa FOZZ jest aferą wymiaru sprawiedliwości i powinna stać się wstrząsem, który przypomina, żepolska prokuratura i polskie sądownictwo nie mogą działać dalej według takich procedur, wedle których działają teraz - powiedział w środę w radiowych Sygnałach Dnia szef klubu PO Jan Rokita.

Sprawa FOZZ jest aferą wymiaru sprawiedliwości i powinna stać się wstrząsem, który przypomina, żepolska prokuratura i polskie sądownictwo nie mogą działać dalej według takich procedur, wedle których działają teraz - powiedział w środę w radiowych Sygnałach Dnia szef klubu PO Jan Rokita.

    "Nie ma żadnych przeszkód, aby pomóc złemu, zdezorganizowanemu wymiarowi sprawiedliwości, ratowanemu przez ludzi honoru, takich jak sędzia  Andrzej Kryże, doprowadzić tę sprawę do końca (chodzi o nowelę kodeksu karnego dotycząca przedłużenia okresu przedawnienia niektórych przestępstw), tylko trzeba chcieć" - mówił szef klubu PO.

    "Dzisiaj w mniejszym stopniu niż od sędziów - oni już popsuli sprawę wcześniej - a w większym stopniu od parlamentarzystów - zależy to, czy sprawa FOZZ zostanie umorzona w powodu przedawnienia - jak mają nadzieję sprawcy - czy też sprawiedliwości w tej sprawie stanie się zadość. To dziś zależy od polityków" - powiedział Rokita.

    Pytany, czy powinna być powołana sejmowa komisja śledcza  ds. FOZZ, Rokita odpowiedział, że "chyba już nie, bo wyrok sądu w tej sprawie powinien stać się wyrokiem końcowym i być utrzymany w apelacji. Uważam, że próba badania tej sprawy po wydaniu prawomocnego wyroku przez dobrego sędziego byłaby pewnego rodzaju dziwactwem. Raczej byłbym za tym, ażeby kompetentny, niezależny, z dużym autorytetem prokurator, przejrzał akta tej sprawy i odpowiedział na jedno pytanie - czy prokuratura w sprawie FOZZ oskarżyła wszystkich tych, których powinna była oskarżyć, i, czy w oparciu o te tysiące tomów akt, które zostały w tej sprawie zgromadzone, należy oskarżyć jeszcze jakieś inne osoby, czy też nie" - mówił Rokita.

    "Nie wierzę, aby nawet najbardziej wybitni posłowie, parlamentarzyści, politycy na serio przeanalizowali 200-300tysięcy stron papierów, aby w tej sprawie rozpoznać prawdę. Wierzę, że lepiej to zrobi prokurator" - dodał szef klubu PO.

    W części rozmowy dotyczącej kampanii prezydenckiej, Rokita określił Lecha Kaczyńskiego (PiS) "ciekawym i poważnym kandydatem", ale - jak dodał - "myślę, że Donald Tusk z nim wygra".

    W sprawie ewentualnego sojuszu Platformy Obywatelskiej i PiS po wyborach parlamentarnych Rokita powiedział, że "plany naprawy Polski, gdy idzie o Platformę Obywatelską i Prawo i Sprawiedliwość są wspólne. Myślę, że wola przywrócenia elementarnej moralności do życia publicznego jest wspólna, myślę, że wola uwolnienia gospodarki i podatników od pęt które są nałożone przez rządy lewicowe jest wspólna i myślę - co najważniejsze - że partnerzy dotego potencjalnego rządu po obu stronach są przyzwoitymi ludźmi. A to jest najważniejsze w polityce" - podkreślił szef klubu PO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rokita: Sprawa FOZZ powinna stać się wstrząsem