Rokita: Strefa euro jak najszybciej ze względu na dyscyplinę fiskalną

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-03-2005, 14:55

Polska powinna starać się jak najszybciej przyjąć euro, gdyż wyznaczenie jak najkrótszego terminu wymusi dyscyplinę fiskalną - uważa Jan Rokita, lider PO, która po wyborach będzie prawdopodobnie tworzyła rząd.

Polska powinna starać się jak najszybciej przyjąć euro, gdyż wyznaczenie jak najkrótszego terminu wymusi dyscyplinę fiskalną - uważa Jan Rokita, lider PO, która po wyborach będzie prawdopodobnie tworzyła rząd.

    "(Naszym) interesem jest to, żeby kolejne rządy stawiały sobie ambitne zadanie wejścia do euro tak szybko, jak to możliwe, bo to narzuca pewną dyscyplinę polskim finansom publicznym" - powiedział w poniedziałek Rokita dziennikarzom.

    Lider PO nie wiedział jednak, czy Polska przystąpi do strefy euro w 2009 roku, tak jak chce tego obecny rząd.

    "To jest dziś bardzo trudno powiedzieć. Uważam, że kryterium deficytu jesteśmy w stanie spełnić, jeśli w Polsce pojawi się rząd zdolny do dokonania zdecydowanych dostosowań fiskalnych. Wiele wskazuje na to, że taki rząd ma szansę powstać po następnych wyborach" - powiedział.

    "Problem polega na tym, czy z polskiego punktu widzenia wchodzenie do strefy euro, która staje się powoli strefą zastoju ekonomicznego, jest optymalnym pomysłem na przyszłość. To będzie wymagało oceny sytuacji, w której decyzja o tym, czy wchodzić, czy nie, będzie musiała zostać podjęta" - dodał.

    W nocy z niedzieli na poniedziałek ministrowie UE podjęli decyzję w sprawie klasyfikacji środków OFE.

    Polsce pozwolono, by w ciągu pięciu lat, licząc od 2004 roku, odpisywała od wydatków budżetowych koszty wynikające z reformy emerytalnej. W 2004 r. będzie mogła w całości odpisać koszty reformy, w 2005 r. będzie to 80 proc. kosztów, rok później - 60 proc., w 2007 roku - 40 proc. a w 2008 już tylko 20 proc. 

    "Z punktu widzenia gospodarki ważne jest, aby kolejne rządy zakładały cele ambitne, a celem ambitnym jest dochodzenie do spełnienia kryteriów, które pozwalają wejść do unii monetarnej" - powiedział Rokita.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane