Rokita: żaden resort ani urząd nie realizują "Taniego państwa"

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 25-08-2006, 16:19

Nie dałoby się wskazać ani jednego ministerstwa i ani jednego urzędu centralnego, które chociaż próbowałyby realizować rządowy program "Taniego państwa" - uważa jeden z liderów Platformy Obywatelskiej Jan Rokita.

Nie dałoby się wskazać ani jednego ministerstwa i ani jednego urzędu centralnego, które chociaż próbowałyby realizować rządowy program "Taniego państwa" - uważa jeden z liderów Platformy Obywatelskiej Jan Rokita.

Politycy PO sprawdzali, jak wygląda realizacja ogłoszonego jeszcze przez b. premiera Kazimierza Marcinkiewicza jesienią ub. programu "Tanie państwo", który miał przynieść ok. 5 mld zł oszczędności rocznie.

Rokita stwierdził w piątek w rozmowie z PAP, że jeszcze premier Marcinkiewicz "porzucił wszystkie założenia, które sformułował odnośnie +Taniego państwa+". Według Rokity, Marcinkiewiczowi "z powodu oporu klubu PiS" nie udało się "zlikwidować jakiejkolwiek agencji rządowej, w tym także tych najbardziej krytykowanych jak Agencja Nieruchomości Rolnych, czy Agencja Mienia Wojskowego".

"Był nawet taki zabawny moment, kiedy premier Marcinkiewicz zrobił w jednej z tych agencji konferencję prasową na temat jej likwidacji i tego samego dnia Przemysław Gosiewski w imieniu PiS wniósł ustawę o rozbudowie tej agencji" - powiedział Rokita.

Zatem - według niego - kluczowy element programu "Tanie państwo", jakim była likwidacja rządowych agencji, został "publicznie i jawnie wycofany".

Rokita uważa też, że aby stwierdzić, iż "Tanie państwo" nie jest realizowane, wystarczy popatrzeć na punkty dotyczące wydatków na "administrację i biurokrację" w ustawie budżetowej na 2006 r.

"Wbrew zapowiedziom związanym z +Tanim państwem+ mamy nie tylko nominalne, czyli w sensie liczbowym, ale realne wzrosty nakładów na administrację - o ile dobrze pamiętam - we wszystkich resortach. W niektórych są one istotne, w niektórych mniejsze, ale są we wszystkich ministerstwach" - powiedział polityk PO.

Co więcej - podkreślił Rokita - przy deklaracjach dotyczących redukcji administracji skarbowej, wiceminister finansów Paweł Banaś - Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej - "publicznie wystąpił z twierdzeniem, że w budżecie na 2007 rok będzie się domagał 1200 nowych etatów dla administracji skarbowej".

A ministerstwo sprawiedliwości - dodał - "parę tygodni temu opublikowało w kilku gazetach wielkie ogłoszenia o tym, iż poszukuje parę tysięcy metrów przestrzeni biurowej dla nowych pracowników". "To takie drobiazgi, ale z pewnego punktu widzenia dość zabawne" - stwierdził Rokita.

Przypomniał też, że przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi PiS i PO wspólnie formułowały zapowiedzi zmniejszenia przywilejów władzy i "dworskiej otoczki władzy".

Rokita powiedział, że pracuje w budynku parlamentu od 1989 r., ale "takiej watahy BOR-owców, 8-9 osobowej, jaka dziś wbiegała do budynku Sejmu i pod drzwi sali sejmowej za Jarosławem Kaczyńskim, naprawdę tu jeszcze nie było".

Według niego, prezydent Lech Kaczyński i premier Jarosław Kaczyński "mają obyczaje będące zaprzeczeniem +Taniego państwa+". "Jarosław Kaczyński i jego brat Lech uważają - i to nie jest żadna tajemnica, oni to sami mówili, że autorytet władzy bierze się w znacznej mierze z jej zewnętrznego splendoru" - stwierdził Rokita.

Stąd - jak mówił - "te kolumny samochodów, stąd te niebywałe watahy BOR-owców, stąd wszystkie te ośrodki wypoczynkowe, w których dalej planowane są remonty".

W opinii Rokity, jeśli - wbrew deklaracjom - nie są likwidowane agencje, nie spadają koszty administracji, a "splendor władzy urósł do skali nieznanej od czasów PRL, ktoś mówi o kontynuacji programu +Taniego Państwa+, to chyba naraża się na kpiny".

Program "Tanie Państwo" miał być realizowany dwuetapowo - do 31 grudnia 2005 miały zapaść pierwsze decyzje związane z nim; drugi etap miał zakończyć się 30 czerwca 2006 roku. "Tanie państwo" zakłada zmniejszenie środków na wydatki administracji centralnej i wojewódzkiej. Do końca 2006 roku - według zapowiedzi Marcinkiewicza - miała zostać zlikwidowana Wojskowa Agencja Mieszkaniowa oraz Agencja Nieruchomości Rolnych.WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rokita: żaden resort ani urząd nie realizują "Taniego państwa"