Czytasz dzięki

Rokita zapowiada reformy prorynkowe w Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-09-2005, 17:05

Jan Rokita obiecał w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla Associated Press, że jeśli zostanie premierem, przeprowadzi prorynkowe reformy, by zdynamizować polską gospodarkę. Rokita zapowiada odejście od "modelu społeczno-gospodarczego, funkcjonującego w Niemczech i we Francji".

Jan Rokita obiecał w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla Associated Press, że jeśli zostanie premierem, przeprowadzi prorynkowe reformy, by zdynamizować polską gospodarkę. Rokita zapowiada odejście od "modelu społeczno-gospodarczego, funkcjonującego w Niemczech i we Francji".

Zdaniem Rokity, Polska stoi w obliczu wyboru między "niemiecko-francuskim modelem stagnacji społecznej, a hiszpańsko-brytyjsko-irlandzkim modelem liberalizacji gospodarki i społeczeństwa".

Rokita ma nadzieję, że Europa Środkowa może być "dynamicznym kontrapunktem" dla tradycyjnych potęg Unii Europejskiej. Wskazał w tym kontekście na boom gospodarczy na Słowacji, będący - jego zdaniem - także rezultatem wprowadzenia podatku liniowego, który przyciąga inwestycje. Powiedział też, że w przyszłym roku centroprawicowe siły mogą dojść do władzy na Węgrzech i w Czechach.

"W przyszłym roku możemy być świadkami narodzin strefy wolności gospodarczej i konkurencyjności - cytuje AP. - Powinno to oznaczać wzrost gospodarczy i więcej zamożności dla ludzi".

Associated Press przypomina, że przodująca w przedwyborczych sondażach Platforma Obywatelska chce 15-procentowego podatku liniowego, redukcji deficytu budżetowego i innych reform, mających stymulować przedsiębiorczość i tworzenie miejsc pracy.

Rokita powiedział, że chce poprawić sytuację budżetową w Polsce tak, aby przyjąć euro do 2010 r. Skrytykował Francję i Niemcy za łamanie reguł UE, takich jak limit deficytu budżetowego.

"Jeśli UE ma znaczyć, że Niemcy i Francuzi robią, co chcą, a inne kraje potakują z zakłopotaniem, to nie będzie takiej integracji Europy. To proste" - cytuje AP.

Nawiązując do stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, Rokita powiedział, że Warszawa i Waszyngton będą musiały osiągnąć nowe porozumienie, jeśli polscy żołnierze mają pozostać w Iraku.

"Nie jest możliwa prosta kontynuacja. Jeśli Polska będzie nadal potrzebna w Iraku, nowy rząd podejdzie do tego bardzo poważnie, ale to wymaga nowego kontraktu" - powiedział Rokita.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane