"Rola Chin będzie rosła szybciej niż się przyjmuje"

MD
opublikowano: 07-06-2009, 17:19

Oddziaływanie Chin na  światową gospodarkę będzie rosło szybciej niż się to zakłada, uważa słynny finansista George Soros.

Soros uważa, że częściowa izolacja Chin od światowego systemu finansowego i dominująca rola państwa w bankowości zapewnią Państwu Środka relatywnie łagodną drogę wyjścia z kryzysu.

- Na wiele sposobów chińska branża bankowa skorzystała z bycia w izolacji od reszty świata i jest w lepszym stanie niż międzynarodowy system bankowy – powiedział Soros podczas wystąpienia na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju.

Słynny inwestor stwierdził także, że szeroka kontrola kapitału pozwoliła Chinom obronić ich instytucje finansowe przed najgorszymi skutkami globalnego kryzysu finansowego.

- Wpływ państwa jest także większy. Więc kiedy państwo mówi “pożyczaj”, banki pożyczają. To plasuje Chiny w lepszej pozycji do wyjścia z recesji i już są tego oznaki – powiedział Soros. 

W pierwszym kwartale tego roku akcja kredytowa chińskuch banków była rekordowo wysoka, co wywołało optymistyczne oceny perspektyw gospodarczych kraju.

- Chiny będą pozytywną siłą na świecie i na rynkach, i w konsekwencji, ich siła i wpływ także prawdopodobnie wzrosną. Osobiście uważam, że będą one rosły szybciej niż większość ludzi obecnie oczekuje – oświadczył Soros.

Uczestnicy spotkania spytali słynnego inwestora, czy  ocenia ostatnie wzrosty na rynkach akcji jako odbicie na rynku niedźwiedzia.  

- Dalsze wzrosty są możliwe, bo jest wciąż duża niewykorzystana płynność i wielu inwestorów jeszcze nie zdecydowało się wejść na rynek. Jeśli rynki będą nadal szły w górę, wielu z nich może się na to zdecydować. Nigdy nie wiadomo, jak długo potrwa taki wzrost. Ale z pewnością nie uważam, że jesteśmy na początku dużego rynku byka na całym świecie – powiedział Soros.

MD, finance.yahoo.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / "Rola Chin będzie rosła szybciej niż się przyjmuje"