Rolls-Royce zapłaci 670 mln GBP za korupcję

Marek Druś, Bloomberg
opublikowano: 17-01-2017, 07:55

Rolls-Royce Holdings zgodził się zapłacić 670 mln GBP (3,3 mld zł) ugody, aby zamknąć toczące się w USA i Wielkiej Brytanii dochodzenia w sprawie działań korupcyjnych brytyjskiego koncernu.

W Wielkiej Brytanii największy europejski producent silników odrzutowych zapłaci 497,25 mln GBP plus odsetki. W USA zapłaci 170 mln USD. Kwota zapłacona w Wielkiej Brytanii jest najwyższą w historii w sprawach tego rodzaju.

- To olbrzyma kara, czego nie przewidywaliśmy. To coś jak piorun z jasnego nieba – powiedział Nick Cunningham, analityk Agency Partners z Londynu. – Zwykle te ugody są relatywnie umiarkowane w porównaniu do wielkości firmy – dodał. 

Sprawa ciągnęła się od 2012 roku kiedy Rolls-Royce poinformował o przekazaniu regulatorowi dokumentów dotyczących oskarżeń o korupcję. Chodziło o zagraniczną działalność firmy, m.in. w Chinach i Indonezji. Rok później ruszyło śledztwo zarówno w Wielkiej Brytanii jak i USA. Od tego czasu sprawa urosła i podejrzewano, że Rolls-Royce stosował korupcję w kilkunastu państwach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rolls-Royce zapłaci 670 mln GBP za korupcję