Rolnictwo stawia na inwestycje

TOMASZ GÓRSKI menedżer rynku rolnego w BZ WBK
opublikowano: 21-01-2016, 22:00

Rolnicy coraz częściej szukają atrakcyjnych produktów finansowych, by inwestować w gospodarstwa zgodnie z najnowszymi trendami.

KOMENTARZ

Rosnącą popularność leasingu czy finansowania fabrycznego pokazują ostatnie statystyki. Np. BZ WBK Leasing w ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku zanotował 638 mln zł wartości sfinansowanych maszyn w branży rolniczej. To stawia spółkę na czołowej pozycji pod względem wartości aktywów netto i na pierwszym miejscu pod względem liczby sfinansowanych maszyn i urządzeń dla rolnictwa. Nasz udział w tym segmencie rynku obecnie wynosi ponad 21 proc. Warto dodać, że wartość finansowanych maszyn rolniczych wzrosła od stycznia do końca września 2015 r. o 18,3 proc. i jest o 7 pkt. proc. wyższa od średniej dynamiki rynkowej (11,2 proc. r/r). Jak widać, rolnicy coraz bardziej uzależniają swój rozwój od zewnętrznego finansowania. Choć znaczna część podmiotów inwestuje w ciągniki, w finansowanych aktywach rośnie udział pozostałych maszyn i urządzeń, który obecnie wynosi ponad 40 proc.

W odpowiedzi na ten trend, w ostatnim roku wprowadziliśmy aż cztery produkty ściśle dedykowane sektorowi agro, które powstały przy współpracy z producentami ciągników, maszyn i urządzeń. METAL-FACH Finansowanie Fabryczne dedykowane jest gospodarstwom, które chcą kupić specjalistyczne maszyny rolnicze. Finansowanie METALTECH skierowane jest do rolników zainteresowanych nabyciem przyczep, rozrzutników obornika i wozów paszowych marki METALTECH, a ZASŁAW Finance to wygodna opcja dla osób zdecydowanych na zakup pojazdów użytkowych marki ZASŁAW. Natomiast AKPIL FINANCE to program ułatwiający zakup maszyn i urządzeń uprawowych opartych na autorskich rozwiązaniach konstrukcyjnych firmy Akpil. Dodatkowo od kilku lat finansowanie ciągników umożliwia oferta w ramach ZETOR Finance oraz Kubota Finance.

O rosnącej popularności wszystkich programów zdecydował w dużym stopniu fakt, iż posiadamy rozwiniętą sieć sprzedaży, dedykowaną segmentowi agro. Nasi mobilni doradcy, znający specyfikę pracy gospodarstwa, fachowo wspierają zarówno małe, indywidualne podmioty, jak i duże gospodarstwa. W bieżącym roku planujemy uruchomienie kolejnych produktów i ofert skierowanych do klientów tego sektora.

Ponadto, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-20 jest bardziej ukierunkowany na modernizację gospodarstw, w przeciwieństwie do poprzedniej perspektywy, która kładła większy nacisk na zakup maszyn i urządzeń. W efekcie rolnicy, zainteresowani nabyciem nowego sprzętu, przy ograniczonym dostępie do unijnych środków, poszukują alternatywnych form finansowania. Z drugiej strony, możliwe do uzyskania dotacje stymulują do inwestowania w środki trwałe, np. budynki. Zamierzamy więc obok współpracy z producentami maszyn i urządzeń wprowadzać na rynek produkty dostosowane do potrzeb nowego PROW, aby zaspokoić wszystkie potrzeby inwestycyjne rolników, od finansowania maszyn i urządzeń po bardziej złożone inwestycje. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ GÓRSKI menedżer rynku rolnego w BZ WBK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu