Rolnicy niemal w całości wykorzystali limity produkcji mleka

Polska Agencja Prasowa SA
24-03-2005, 16:36

Pierwszy rok kwotowania mleka kończy się dla polskiego mleczarstwa sukcesem. Kwoty produkcji mlekaprzyznane przez UE niemal w całości zostały wykorzystane. Rolnicy zwiększyli produkcję mleka, co przełożyło się na wzrost ich dochodów - poinformował w czwartek minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Pierwszy rok kwotowania mleka kończy się dla polskiego mleczarstwa sukcesem. Kwoty produkcji mlekaprzyznane przez UE niemal w całości zostały wykorzystane. Rolnicy zwiększyli produkcję mleka, co przełożyło się na wzrost ich dochodów - poinformował w czwartek minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

    "Cieszę się, że dochodzimy do pełnego wykorzystania kwoty referencyjnej, co będzie oznaczało, że będziemy mogli ubiegać się w 2006 roku o uruchomienie rezerwy restrukturyzacyjnej" - powiedział minister podczas seminarium poświęconego posumowaniu wdrożenia kwot mlecznych w Polsce. Rezerwa restrukturyzacyjna wwysokości 416 mln kg mleka może być uruchomiona, zgodnie z Traktatem Akcesyjnym, na zwiększenie limitu dla producentów hurtowych.

    Kwotowanie mleka rozpoczęło się jeszcze przed wstąpieniem Polski do Unii, rok kwotowy rozpoczął się bowiem 1 kwietnia 2004 roku. Decyzję o przyznaniu tzw. kwot hurtowych otrzymało 355 tys. rolników (rolnicy ci sprzedają mleko do przetwórstwa) oraz 78 tys. dostawców bezpośrednich, sprzedających mleko na rynek do bezpośredniego spożycia. 

    Wiceprezes Agencji Rynku Rolnego (ARR) Mariusz Lipiński podkreślił, że zbudowanie systemu kwotowania mleka, tj. przydzielania limitów produkcji mleka dla poszczególnych rolników, było możliwe dzięki wykorzystaniu unijnego funduszu przedakcesyjnego Phare 2002. We wdrażaniu systemów pomagali eksperci holenderscy, austriaccy oraz duńscy.

    Lipiński zauważył, że utworzony system informatyczny pozwala na administrowanie tak dużą ilością kwot i na bieżąco kontrolowanie ich wykorzystania.

    Największy limit produkcji mleka otrzymały woj. mazowieckie, podlaskie i wielkopolskie, gdzie istnieją duże gospodarstwa specjalizujące się w produkcji mleka. Natomiast najmniej korzystały z kwot woj. podkarpackie i małopolskie.

    Wiceprezes ARR zaznaczył, że już została rozdysponowana krajowa rezerwa kwot mlecznych, która wynosiła ponad 1 mld kg. Rezerwa była przeznaczona dla rolników, którzy zwiększyli produkcję mleka. Do końca roku ARR rozdzieliła 70 proc. tej rezerwy. Konieczne było uruchomienie pozostałych 30 proc. będących w gestii ministrarolnictwa. Kwota ta została rozdysponowała w krótkim czasie.

    "Polscy rolnicy w 100 proc. wykorzystali krajową rezerwę kwoty mlecznej. To jest sukces. To pokazuje, że polski sektor mleczarski rozwinął się i rzeczywiście te kwoty, które zostały rozdysponowane, trafiły do rolników, którzy rozwijają produkcję" - powiedział Lipiński.

    Jak zaznaczył, w nowym roku kwotowym (który rozpocznie się 1 kwietnia 2005 i będzie trwał do 31 marca 2006 r.) część limitów przyznanych rolnikom, którzy ich nie wykorzystali trafi ponownie do krajowej rezerwy i zostanie podzielona między producentów mleka.

    Na mocy postanowień Traktatu, Polska uzyskała krajową ilość referencyjną kwot mlecznych w wysokości 8,94 mld kg, w tym dla hurtowych dostawców - 8,5 mld kg, a dla bezpośrednich 464 mln kg.

    Trzeba zauważyć, że "sektor ten urealnia się". Część rolników, którym przyznano limity, zaprzestało produkcji, a część ją zwiększyło. Ok. 40 tys. rolników odsprzedało swoje kwoty innym producentom, a to oznacza wzmocnienie tych rolników, którzy chcą dostarczać na rynek towarowy - zaznaczył wiceprezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rolnicy niemal w całości wykorzystali limity produkcji mleka