Rolnicy sięgną po nowe technologie

PAP
24-08-2016, 13:32

Podlaskie Centrum Technologii Rolno-Spożywczej, powstające w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, ma uczyć rolników, jak przetwarzać żywność i czerpać z tego dochody.

Podlaskie Centrum Technologii Rolno-Spożywczej w Szepietowie powstaje dzięki pieniądzom przyznanym w 2015 i w 2016 r. przez ministerstwo rolnictwa. Powstają obiekty, w których mają się znaleźć cztery nowoczesne linie technologiczne do przetwórstwa mięsa, mleka oraz owoców: na susz i na soki - poinformował Grzegorz Mikołajczyk, dyrektor centrum.

 Ministerstwo przekazało dotychczas na ten cel łącznie 2,8 mln zł. Kończy się budowa obiektu, trwa część przetargów na wyposażenie, kolejne będą ogłaszane w najbliższych dniach.

Wszystko ma być gotowe do końca 2016 r. - poinformował marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński. Podkreślił, że centrum będzie w praktyce edukować wszystkich zainteresowanych, głównie rolników prowadzących mniejsze gospodarstwa i szukających dodatkowych źródeł dochodu, jak można przetwarzać tradycyjne produkty rolne, które mają w swoich gospodarstwach - bez produkcji przemysłowej i przemysłowych dodatków. Marszałek mówi, że w Podlaskiem jest - obok specjalistycznych dużych gospodarstw nastawionych na produkcję mleka - wiele drobniejszych gospodarstw, które muszą szukać alternatywnych sposobów na rozwój i funkcjonowanie. Centrum ma im pomóc w poznaniu nowych technologii w przetwórstwie, które mogliby wdrożyć.

- Nie jest to proste, ale trzeba się tego podejmować - powiedział Jerzy Leszczyński o pomocy rolnikom w szukaniu alternatywnych źródeł dochodu w gospodarstwach. 

Dodał, że Podlaskie ma sukcesy w produkcji żywności tradycyjnej, np. sera korycińskiego, ale trzeba dalej wspierać lokalną, zdrową, tradycyjną żywność i promować, bo służy to całemu regionowi. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Rolnicy sięgną po nowe technologie