Rolnicy też docenili zalety leasingu

Marcin Musioł
opublikowano: 14-12-2006, 00:00

Mijający rok jest udany dla firm oferujących leasing maszyn i urządzeń. Koniunkturę napędza branża budowlana.

Z danych Związku Przedsiębiorstw Leasingowych wynika, że po trzech kwartałach tego roku łączna wartość wyleasingowanego sprzętu wyniosła 4,3 mld zł — o 1,45 mld zł więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Ponieważ ostatni kwartał jest zazwyczaj najlepszy dla firm leasingowych, łączna wartość maszyn i urządzeń oddanych w leasing w całym 2006 r. powinna przekroczyć 6 mld zł. Dla porównania — w ubiegłym roku łączna wartość tego segmentu rynku wyniosła 4,3 mld zł, a więc tyle samo co po trzech kwartałach tego roku. W ten sposób udział maszyn i urządzeń w portfelu umów leasingowych sukcesywnie wzrasta, zbliżając się mozolnie do poziomu w krajach Europy Zachodniej. Na przestrzeni ostatniego roku wzrósł on z 29,8 do 32,2 proc.

— W podziale całego rynku lea-singu w Polsce wciąż dominują środki transportu drogowego, maszyny i urządzenia, w mniejszym stopniu sprzęt biurowy i IT oraz nieruchomości. Struktura ta będzie się zmieniać na korzyść lea-singu maszyn i urządzeń. Udział tego segmentu w ustabilizowanych gospodarkach UE wynosi od 40 do 60 proc. rynku — uważa Radovan Polakovic, członek zarządu VB Leasing Polska.

Wpływ na tak dobre wyniki — obok koniunktury gospodarczej oraz spadku kosztów leasingu po stronie leasingobiorcy — miał przede wszystkim napływ pieniędzy z unijnych funduszy. W ramach działania 2.3 SPO WKP małe i średnie przedsiębiorstwa mogą składać wnioski o pomoc w spłatach rat leasingowych maszyn i urządzeń.

Leasingują traktory

W bieżącym roku leasing praktycznie każdego rodzaju sprzętu cieszył się większym zaintereso- waniem u przedsiębiorców. Po trzech kwartałach tego roku oddano w leasing łącznie ponad 30 tys. maszyn i urządzeń. To o 10 tys. sztuk więcej niż przez pierwsze dziewięć miesięcy ubiegłego roku.

Jednak zdecydowanie największy wzrost nastąpił w przypadku maszyn rolniczych. W trzech kwartałach 2005 r. wyleasingowano 149 maszyn tego rodzaju o łącznej wartości ledwie 20 mln zł. W tym roku do końca września oddano w lea-sing już 492 maszyny o wartości 66 mln złotych. Mocną pozycję zdobyła w tym segmencie firma VB Leasing Polska, która oddała w leasing 182 maszyny tego typu o łącznej wartości ponad 21 mln zł.

— Rosnący popyt na leasing takiego sprzętu wynika nie tylko z wykorzystywania przez rolników środków unijnych, przeznaczonych na modernizację gospodarstw rolnych, ale też z faktu, że zaczynają oni przekonywać się do tej formy finansowania. Dodatkowo leasingodawcy wprowadzili nowe produkty, dedykowane wyłącznie rolnikom, np. VB Leasing Polska dzięki podpisanej w październiku umowie z Bumarem oferuje leasing fabrycznie nowych traktorów Ursus — wyjaśnia Radovan Polakovic.

W najbliższych latach można się więc spodziewać wzrostu popytu na leasing maszyn dla rolnictwa, ponieważ leasingodawcy dopiero rozpoczęli aktywną działalność w tym segmencie.

— W tej chwili jedynie niewielka część maszyn rolniczych jest leasingowana. Prawdopodobnie więc branża, ze względu na dobre perspektywy polskiego rolnictwa, będzie chciała ten potencjał wykorzystać — twierdzi Paweł Kopeć, zastępca dyrektora sprzedaży ds. leasingu maszyn i urządzeń w Raiffeisen Leasing Polska.

Jednak kluczowym segmentem rynku dla leasingodawców staje się leasing maszyn budowlanych. W przeciwieństwie do rolnictwa sprzęt stosowany w tej branży ma wyższą wartość, co oznacza większe zyski firm leasingowych, a panująca obecnie w budownictwie koniunktura powoduje, że przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z tej formy finansowania. W trzech kwartałach 2005 r. oddano w lea-sing 1,7 tys. urządzeń budowlanych o łącznej wartości 357 mln zł. W takim samym okresie tego roku już 3,8 tys., o wartości ponad 817 mln zł. W leasingu maszyn budowlanych mocną pozycję mają zarówno leasingodawcy uniwersalni, liczący się w innych segmentach rynku leasingowego — m.in. Europejski Fundusz Leasingowy i Raiffeisen Leasing Polska — jak i firmy niszowe specjalizujące się wyłącznie w leasingu tego typu sprzętu, m.in. Caterpillar Financial Services.

W portfelu umów istotne znaczenie — z racji wartości sprzętu — ma także leasing maszyn poligraficznych. Łączna wartość oddanego w leasing sprzętu tego typu w trzech kwartałach tego roku wyniosła 345 mln zł i była o 151 mln zł wyższa niż w takim samym okresie w roku ubiegłym. Zdecydowanie najmocniejszą pozycję w leasingu maszyn poligraficznych ma SG Equipment Leasing Polska, który wytworzył niecałą połowę tej sumy (161 mln zł).

Perspektywy

Po kolejnym roku, w którym rynek leasingu w Polsce zanotował znaczący wzrost, przedstawiciele branży wypowiadają się optymistycznie co do jego przyszłości.

— Oczekujemy, że ze względu na nowe uregulowania podatkowe sporym powodzeniem będzie się cieszył leasing finansowy dla firm mikro, którego przedmiotem będą sprzęty do wartości 50 tys. EUR. Co do większych maszyn, to utrzyma się zapewne zwiększony popyt na leasing sprzętu budowlanego. Zainteresowaniem będą się też cieszyć maszyny do produkcji tworzyw sztucznych i obróbki metalu, a także wspomniane już maszyny rolnicze — uważa Paweł Kopeć.

Jednak choć perspektywy przedstawiają się optymistycznie, branża nie może czuć się do końca pewnie, ponieważ leasing jest formą finansowania, która jest bardzo podatna na zmiany w otoczeniu prawnym. Tymczasem ustawodawcy wprowadzili kolejną nowelizację do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która wejdzie w życie na początku przyszłego roku. Czas pokaże, jak te poprawki wpłyną na rynek leasingu w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Musioł

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu