Rolnicy zalesiają i czekają na pieniądze - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-08-2005, 08:29

Ponad tysiąc hektarów własnej ziemi zalesili w tym roku zachodniopomorscy rolnicy. Teraz czekają na pieniądze - informuje "Głos Szczeciński". Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewnia, że pierwsze przelewy trafią na konta gospodarzy jeszcze w sierpniu.

Ponad tysiąc hektarów własnej ziemi zalesili w tym roku zachodniopomorscy rolnicy. Teraz czekają na pieniądze - informuje "Głos Szczeciński". Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewnia, że pierwsze przelewy trafią na konta gospodarzy jeszcze w sierpniu.

Przyznanie dotacji jest możliwe, ponieważ resort finansów zgodził się, aby pracownicy agencji policzyli samodzielnie, ile pieniędzy należy się rolnikom. Zdecydował o tym, bo nie zostało na czas zakończone wdrażanie systemu komputerowego, co spowodowało kilkumiesięczne opóźnienia.

"Rolnicy powinni byli otrzymać decyzje do końca czerwca 2005 roku" - informuje gazetę Paweł Półtorak z zachodniopomorskiego biura agencji w Szczecinie. "Teraz opóźnienia powinniśmy szybko i sprawnie nadrobić".

Pierwsze decyzje trafiły już do powiatowych biur agencji w całym województwie. W zeszłym roku zachodniopomorscy rolnicy złożyli 50 wniosków na około 504 hektary, za co Agencja wypłaci 3 miliony złotych. Od 1 czerwca do 15 lipca tego roku wnioski o dopłaty złożyło kolejnych 95 rolników. Chcą zalesić 950 hektarów swoich pól. Dostaną za to 7-8 milionów złotych.

Sadzenie młodego lasu kosztuje. Trzeba też dokładnie policzyć, czy opłaca się inwestować w przyszłą puszczę. W pierwszym roku zalesiania Unia płaci od 990 do 1350 euro za hektar lasu w zależności od rodzaju sadzonek (liściaste lub iglaste) i robociznę. Potem przez pięć lat gospodarz skasuje za odchwaszczanie od 96 do 252 euro za hektar, a następnie przez 20 lat po 321 euro rocznie za hektar - pisze "Głos Szczeciński".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rolnicy zalesiają i czekają na pieniądze - prasa