Czytasz dzięki

Rolniczy Bank Chin prawie jak Tauron

Łukasz Wróbel, DI
opublikowano: 16-07-2010, 00:00

Jedna z największych emisji akcji w historii rynków finansowych, podobnie jak oferta Tauronu na GPW, nie przyniosła inwestorom fortuny. Akcje Rolniczego Banku Chin zadebiutowały w Szanghaju z ceną o 0,7 proc. wyższą od ceny emisyjnej.

Akcje Rolniczego Banku Chin, który uzyskał od inwestorów aż 19,2 mld USD, po raz pierwszy notowane były na giełdzie w Szanghaju w czwartek. Jeśli bank zdecyduje się wykonać specjalną opcję, umożliwiającą w razie wysokiej nadsubskrybcji zwiększyć wartość emisji o 15 proc, wówczas przeskoczy na liście największych ofert publicznych w historii inny chiński bank, który wchodził na giełdę w 2006 r. Można powiedzieć, że akcjonariusze Rolniczego Banku Chin mieli podobne szczęście, jak nabywcy akcji Tauronu, bo po kilku pierwszych godzinach handlu akcje banku wyceniane były na 2,70 juana, czyli tylko o 0,02 juana lub o 0,7 proc. więcej niż wynosiła cena emisyjna (2,68 juana). Dziś akcje Rolniczego Banku Chin zadebiutują w Hongkongu. Koniunktura na tamtejszej giełdzie nie była najlepsza. Akcje spadały tam wczoraj o ponad 1 proc., jak w Tokio i Szanghaju.

Rolniczemu Bankowi Chin w lepszym debiucie nie pomogły nawet bardzo dobre wyniki, opublikowane przed pierwszą sesją. Dzięki luźnej polityce kredytowej zysk netto banku wzrósł w pierwszej połowie roku aż o 40 proc.

Chińscy inwestorzy mogą się jednak cieszyć, że Rolniczy Bank Chin pierwszą sesję zakończył przynajmniej na minimalnym plusie. Tauron po debiucie (30.06) taniał. Kurs pokonał cenę sprzedaży (5,13 zł) dopiero w tym tygodniu i w trakcie poniedziałkowej sesji dotarł nawet do 5,20, ale był to tylko epizod. We wtorek i środę wycena energetycznej spółki znów spadała. Wczoraj kurs utrzymywał się poniżej 5,10 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel, DI

Polecane