Roman Karkosik ma inny plan dla Suwar

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 21-04-2009, 00:00

Niespodzianka w Suwarach. Grupa Karkosika zagłosuje przeciwko strategii przygotowanej przez popierany przez nią zarząd.

Niespodzianka w Suwarach. Grupa Karkosika zagłosuje przeciwko strategii przygotowanej przez popierany przez nią zarząd.

Akcjonariusze producenta akcesoriów samochodowych i opakowań z tworzyw sztucznych mogą się zdziwić. A to za sprawą zbliżającego się nadzwyczajnego walnego zgromadzenia (zwołanego na 6 maja), które ma zadecydować o zakupie nieruchomości pod budowę nowego zakładu. To filar strategii Suwar, przygotowanej przez obecny zarząd, cieszący się poparciem Romana Karkosika. Znany inwestor kontroluje bezpośrednio 6,5 proc. kapitału spółki, a jego fundusz Krezus — 23,75 proc.

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że właściciel nie poprze planów zarządu. Tak twierdzi osoba zbliżona do Romana Karkosika.

— Propozycja zarządu nie otrzyma poparcia grupy Romana Karkosika. Obecny czas nie sprzyja dużym wydatkom. Raczej oszczędnym działaniom rozwojowym. Uważamy, że budowa zakładu wcale nie musi być filarem strategii Suwar — mówi nasz informator.

Jest plan B…

To zaskoczenie. O strategii zakładającej budowę nowego zakładu zarząd Suwar mówi już od wielu miesięcy. Nie krył, że zakłady wykorzystywane obecnie są już niewystarczające.

— Mamy krótką listę lokalizacji, które odpowiadałyby naszym potrzebom. Mamy też pieniądze na inwestycję w zakład. Dlatego na walnym zaproponujemy akcjonariuszom podjęcie uchwały o wyrażeniu zgody na zakup nieruchomości. Jednak jeśli jej nie poprą, nie będzie tragedii. Mamy plan B — mówi Iwona Menes-Malinowska, prezes Suwar.

Plan B obejmuje trzy rozwiązania.

— Po pierwsze, możemy znaleźć sposób na rozbudowę obecnych zakładów. Po drugie, możemy zdecydować się na wynajem magazynów w okolicy. Po trzecie, możemy składować towary "przy kliencie" — wylicza Iwona Menes-Malinowska.

…ale mali wolą A

Co na to pozostali akcjonariusze Suwar? To istotne, ponieważ już raz ich zdanie zaważyło na losach spółki. Rok temu nie zgodzili się na jej fuzję z karkosikowym Boryszewem Erg. Okazuje się, że… są za propozycją zarządu.

— Nie ulega wątpliwości, że w krótkim terminie dla Suwar korzystniejszy będzie oszczędny plan rozwoju. Ale w długim terminie spółka nie uniknie inwestycji. Jestem inwestorem długoterminowym, więc popieram rozpoczęcie szerszego programu inwestycyjnego. Z układu sił wynika jednak, że decyzja będzie należeć do grupy Romana Karkosika — mówi Dariusz Orłowski, który kontroluje 15,8 proc. kapitału Suwar.

Podobnego zdania jest Witold Kowalczuk, reprezentujący porozumienie akcjonariuszy mniejszościowych (23,65 proc. głosów).

— Uważam, że strategia przygotowana przez zarząd jest co do zasady słuszna. Będziemy jeszcze rozmawiać o niej na walnym — zapowiada Witold Kowalczuk.

Zgodnie ze statutem Suwar, do podjęcia uchwały o zakupie nieruchomości potrzebna jest większość 2/3 głosów obecnych na walnym zgromadzeniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu