Roman Kluska: przeprosiny ministerstwa finansów są ważne

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 07-12-2006, 17:44

Były prezes Optimus powiedział, że przeprosiny ze strony MF są ważne i jest to sprawa istotna dla ogółu podatników.

Roman Kluska, b. prezes Optimus S.A., powiedział w czwartek PAP, że przeprosiny ze strony ministerstwa finansów są ważne i jest to sprawa istotna dla ogółu podatników.

Wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Paweł Banaś przeprosił w czwartek na konferencji prasowej b. prezesa Optimus S.A. Romana Kluskę w imieniu resortu finansów za postępowanie organów kontroli skarbowej w 2000 roku.

W listopadzie 2000 r. prokuratura okręgowa w Krakowie, na podstawie zawiadomienia inspektorów kontroli skarbowej, wszczęła śledztwo w sprawie rzekomych uszczupleń podatkowych, dokonanych przez zarząd Optimus S.A. na kwotę co najmniej 8,5 mln zł, na szkodę Skarbu Państwa. Uszczuplenia te miały dotyczyć podatku VAT od sprzętu komputerowego. W 2002 r. Kluska został zatrzymany na 48 godzin jako podejrzany. W listopadzie 2003 r. śledztwo umorzono z powodu niestwierdzenia przestępstwa.

"Przeprosiny są ważne, ponieważ jeszcze długi czas po zakończeniu sprawy niektórzy urzędnicy ministerstwa finansów poddawali w wątpliwość orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego" - powiedział PAP Roman Kluska.

Biznesmen domagał się 1,5 mln zł odszkodowania za zatrzymanie i stosowanie przez 16 miesięcy poręczenia majątkowego w wysokości 8 mln zł. W październiku ub. roku sąd przyznał Klusce 5 tys. zł odszkodowania za zatrzymanie i uznał, że odszkodowanie za stosowanie poręczenia majątkowego mu się nie należy. Od tego wyroku odwołał się prokurator i Kluska. Sąd Apelacyjny podzielił argumenty obrony i uznał, że zatrzymanie biznesmena było niesłuszne.

"Myślę, że jest to ważna sprawa dla ogółu podatników, aby tam gdzie jest czarne, urzędnicy skarbowi nie mówili, że jest białe i zasłaniając się jakąś procedurą, nie dopuszczali się niegodziwości" - dodał.

"Odczuwam satysfakcję. Cieszę się dlatego, że mam nadzieję, że to jest element procesu normalizacji sytuacji w resorcie finansów, że resort będzie starał się obiektywnie ściągać daniny, a nie realizować jakiejś dziwnej polityki, co w moim odczuciu miało miejsce" - mówił Kluska. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane