ROP kwestionuje legalność zapisu kpc pozwalającego zajmować wynagrodzenia

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-02-2005, 13:32

Rada Ochrony Pracy zwróciła się do marszałka Sejmu o ocenę zgodności z konstytucją i innymi aktami prawnymi przepisu 890 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego, umożliwiającego komornikom zajmowanie wynagrodzeń pracowników zadłużonych przedsiębiorstw - poinformował w środę PAP rzecznik śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Wojciech Gumułka.

Rada Ochrony Pracy zwróciła się do marszałka Sejmu o ocenę zgodności z konstytucją i innymi aktami prawnymi przepisu 890 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego, umożliwiającego komornikom zajmowanie wynagrodzeń pracowników zadłużonych przedsiębiorstw - poinformował w środę PAP rzecznik śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Wojciech Gumułka.

Według Rady, przepis jest niezgodny z ustawą zasadniczą i innymi normami prawa. "To rozwiązanie zostało wprowadzone bez konsultacji społecznych i de facto z pominięciem podstawowego aktu prawnego regulującego te stosunki, jakim jest kodeks pracy" - powiedziała PAP wiceprzewodnicząca Rady Ochrony Pracy i wiceprzewodnicząca śląsko-dąbrowskiej "S" Bożena Borys-Szopa.

Rada zwraca uwagę, że zapis w kpc radykalnie zmienia sytuację pracownika w stosunkach pracy i w systemie prawnym obowiązującym w Polsce. Zdaniem Rady, nowa regulacja jest niezgodna z prawami obywatelskimi zapisanymi w konstytucji.

"Prawo do wynagrodzenia za pracę wykonaną jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, a samo wynagrodzenie podlega szczególnej ochronie ze strony prawa. Przyjęte w kpc rozwiązanie ogranicza w znacznej mierze prawo pracownika do należnego mu wynagrodzenia oraz nakłada na niego obowiązek ponoszenia ryzyka gospodarczego, związanego z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ponoszone z założenia przez pracodawcę" - napisali przedstawiciele Rady w swoim stanowisku.

Zdaniem Borys-Szopy, znowelizowane przepisy kpc niosą ze sobą wiele negatywnych konsekwencji dla polskiego rynku pracy i osłabiają system ochrony pracy.

Z tych powodów Rada zwróciła się do marszałka Sejmu o podjęcie inicjatywy zmierzającej do oceny zgodności zapisu kpc z konstytucją, innymi aktami prawnymi, w tym również z prawem Unii Europejskiej. Według Borys-Szopy, nie ma wątpliwości, że zapis ten jest sprzeczny z wypracowanym przez UE Modelem Socjalnym, który jest podstawą systemów ochrony pracy krajów członkowskich.

Radę Ochrony Pracy powołuje i odwołuje marszałek Sejmu. Do jej najważniejszych zadań należy ocena działalności Państwowej Inspekcji Pracy, opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących problematyki ochrony pracy, występowanie do organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz organizacji pracodawców i pracobiorców w sprawach związanych z ochroną pracy oraz ocena problemów ochrony pracy o zasięgu ogólnokrajowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane