Ropa będzie po 200 USD/b …

JO, CNNMoney
opublikowano: 12-11-2008, 14:25

Według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) ropa naftowa najpierw odbije się od 59 USD, aby skoczyć na 100 USD, a do 2030 roku dotrze do 200 USD za baryłkę. Wszystko dlatego, że mocno będzie rósł popyt na energię, a podaż nie będzie nadążać z pokryciem zapotrzebowania.

IEA podała dzisiaj, że popyt na energię będzie zwiększał się każdego roku średnio o 1,6 proc. W związku z tym, już w 2030 roku cena ropy naftowej skoczy na 200 USD.

Według Agencji wiele wskazuje na to, iż kryzys na rynku finansowym spowoduje trudności w uzyskaniu środków finansowych na realizację nowych projektów wydobywczych, które wsparłyby podaż surowca.

IEA spodziewa się wzrostu dziennego popyt z obecnych 85 mln do 106 mln baryłek w roku 2030. To jednak o 10 mln baryłek mniej niż prognozowano przed rokiem.

Aby utrzymać ceny ropy naftowej na obecnym poziomie wzrost popytu powinien spotkać się z inwestycjami w branżę wydobywczą rzędu 26,3 bilionów USD do roku 2030, czyli prawie 1 bilion USD rocznie. To jest jednak mało prawdopodobne, ze względu na szalejący kryzys na rynkach finansowych, podsumowuje IEA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JO, CNNMoney

Polecane