Ropa dla Orlenu

Barbara Warpechowska
24-11-2016, 22:00

Unipetrol, strategiczna spółka Grupy Kapitałowej Orlen w Czechach, podpisała z chorwackim Jadranski Naftovod kontrakt na transport ropy naftowej rurociągiem Janaf.

RNowa trasa przesyłu surowca do czeskich rafinerii zwiększy możliwości transportu ropy GK Orlen. W przyszłości ma zostać wykorzystana do dystrybucji różnych gatunków ropy naftowej przez terminal na Adriatyku. Umowa z Jadranski Naftovod została zawarta na trzy lata i przewiduje dostawy ropy naftowej zarówno dla rafinerii w Kralupach, jak i Litvinovie.

Rurociąg Janaf ma początek w miejscowości Omiš na chorwackiej wyspie Krk i biegnieprzez Chorwację, Węgry i Słowację, gdzie łączy się z rurociągiem Przyjaźń oraz w kierunku wschodnim do Bośni i Hercegowiny oraz Serbii. Janaf transportuje ropę naftową do rafinerii w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii oraz na Węgry. Firma przechowuje również ropę naftową i produkty naftowe dla największych światowych koncernów naftowych.

Niezależnie od zawartej umowy z Jadranski Naftovod negocjowane są również warunki transportu surowca węgierskim odcinkiem rurociągu. Aktualnie Unipetrol do swoich rafinerii w Litvinowie i Kralupach transportuje surowiec systemami Przyjaźń oraz IKL. Łączne moce przerobowe obu czeskich rafinerii wynoszą około 8,7 mln ton ropy naftowej rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Ropa dla Orlenu