Ropa droga, OPEC nie zwiększa produkcji, a zima nie ustępuje

opublikowano: 12-01-2004, 13:23

PAP/Bloomberg: Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw IPE w Londynie wzrosły nieznacznie w poniedziałek przed południem i utrzymują się na poziomie niemal najwyższym od 9 miesięcy - informują brokerzy.

Mroźna pogoda w USA spowodowała spadek zapasów ropy w tym kraju do poziomu najniższego od 28 lat, a traderzy obawiają się braków paliw.

Z analiz służb meteo w USA wynika, że na początku tygodnia spodziewane są spore opady śniegu od północnej Pensylwanii do Nowej Anglii. Po krótkiej przerwie w dalszej części tygodnia oczekiwana jest tam kolejna fala opadów śniegu.

"Już jest zimno, na dalszą część tygodnia zapowiadane są nadal niskie temperatury, a to wszystko stanowi wsparcie dla wzrostu cen paliw" - oceniła Veronica Smart, analityczka Energy Information Center, firmy konsultingowej z Wielkiej Brytanii. "Zapasy paliw są obecnie na niskim poziomie, a to wywołuje nerwowość wśród handlujących nią" - dodała.

Departament Energii USA podał w połowie ubiegłego tygodnia, że amerykańskie rezerwy ropy spadły o 1,7 mln baryłek, do 269,0 mln baryłek. To najniższy poziom od 1975 r.

Baryłka ropy Brent z Morza Północnego w dostawach na luty zdrożała na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie w poniedziałek ok. godz. 10.00 o 13 centów, czyli 0,4 proc., do 31,50 USD.

Ropa w transakcjach elektronicznych na luty na giełdzie paliw NYMEX staniała w tym czasie o 2 centy, do 34,29 USD za baryłkę.

W piątek ropa w Londynie zdrożała aż o 2,3 proc., do 31,80 USD za baryłkę, najwyższego poziomu od 14 marca 2003 r., czyli okresu gdy wojska USA i Wielkiej Brytanii przygotowywały się do inwazji na Irak.

Tymczasem w poniedziałek katarski minister ds. ropy Abdullah bin Hamad al-Attiyah powiedział dziennikarzom w Doha w Katarze, że OPEC nie zastosuje się do swojego wcześniejszego ustalenia i nie podwyższy automatycznie dostaw ropy, chociaż cena ropy z OPEC już szósty dzień przewyższa górny pułap widełek 22-28 USD za baryłkę.

"Na rynku nie ma braków ropy. Nie kontaktował się z nami żaden klient, który skarżyłby się na braki ropy" - powiedział Al-Attiyah.

"Ceny ropy rosną, bo mają na to wpływ czynniki polityczne i spekulacyjne działania" - ocenił.

W piątek cena ropy z OPEC już 26. dzień utrzymywał się powyżej 28 USD za baryłkę i wynosiła aż 30,88 USD. Tymczasem kartel ustalił wcześniej, że jeśli surowiec z OPEC będzie kosztował przez 20 kolejnych sesji więcej niż 28 USD za baryłkę, to nastąpi automatyczne podwyższenie produkcji z OPEC o 500 tys. baryłek dziennie.

OPEC zaczeka do 10 lutego, na kiedy zapowiedziano spotkanie ministrów paliw z kartelu. Wówczas przedstawiciele grupy rozważą możliwość zmiany kwot dostaw tego surowca - zapowiedział w poniedziałek Al-Attiyah.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa droga, OPEC nie zwiększa produkcji, a zima nie ustępuje