Ropa drożała piąty tydzień z rzędu

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 24-09-2021, 21:42

Tak dobrej wzrostowej passy ropa nie miała od miesięcy. Zakończyła piątkową sesję zwyżką, notując piąty z rzędu tygodniowy zysk.

fot. Daniel Acker/Bloomberg

W aprecjacji notowań surowca pomagały informacje o silnym spadku zapasów w Stanach Zjednoczonych, które znalazły się na najniższym poziomie od niemal trzech lat. Inwestorów z tego rynku zaskoczył też spadek globalnych dostaw ropy naftowej i to aż o 21 mln baryłek.

Na dodatek pojawiły się komentarze, że silny wzrost cen gazu zmusi niektórych konsumentów do przejścia na ropę, co jeszcze mocniej zawęzi rynek przed zimowym sezonem.

Na finiszu piątkowej sesji na NYMEX listopadowe kontrakty na ropę odmiany WTI drożały o 0,9 proc. dodając do swojej wyceny 68 centów i dochodząc do poziomu 73,98 USD za baryłkę, co jest najwyższym poziomem od połowy lipca. W skali tygodnia surowiec zdrożał o 2,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane