Ropa drożeje najdłużej od czterech lat

opublikowano: 26-04-2019, 10:29

Ropa zmierza do zakończenie ósmego tygodnia z rzędu wzrostem. To najdłuższy okres wzrostu od prawie czterech lat.

W tym tygodniu ropa drożeje o 1,3 proc. W ostatnim czasie jej cena rośnie w związku z zapowiedzią USA, że od 1 maja nie będą już godzić się na odstępstwa od zakazu importu ropy z objętymi sankcjami Iranu.

Notowania ropy WTI przez ostatnie 8 tygodni
Zobacz więcej

Notowania ropy WTI przez ostatnie 8 tygodni

Od początku roku ropa zdrożała już o 43 proc. To skutek ograniczenia podaży ropy przez OPEC oraz jego sojuszników, a także obawę malejących dostaw surowca z Wenezueli i Libii.

- Sytuacja diametralnie się zmieniła: sześć miesięcy temu obawialiśmy się nadmiernej podaży, a obecnie rynek boi się, że będzie niedostateczna – powiedział Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp. w Singapurze. – Jeśli Saudyjczycy nie zapewnią adekwatnego uzupełnienia braku, cena może pójść jeszcze mocniej w górę – dodał.

Ropa WTI z czerwcowych kontraktów tanieje obecnie o 0,4 proc. do 64,97 USD. Cena baryłki ropy Brent z czerwcowych kontraktów spada o 0,1 proc. do 74,26 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy