Czytasz dzięki

Ropa drożeje po sygnale z OPEC

opublikowano: 20-05-2019, 09:39

Cena ropy rośnie wyraźnie po tym jak Arabia Saudyjska i OPEC plus zasygnalizowali wolę ograniczania podaży ropy przez resztę roku.

Saudyjski minister energii Khalid Al-Falih wezwał podczas spotkania w Dżeddzie członków OPEC oraz sojuszników kartelu, aby „pozostali na kursie” dalszego ograniczania podaży ropy. Dodatkowo cenę surowca stymuluje utrzymujące się napięcie w relacjach USA z Iranem. Prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że „jeśli Iran chce walczyć, będzie to jego oficjalny koniec”.

- Ropa drożeje bo inwestorzy widzą iż OPEC chce zacieśniać podaż i chce utrzymać obecne ceny – powiedział Takayuki Nogami, główny ekonomista w Japan Oil, Gas and Metals National Corp. w Tokio. – Choć wynik spotkania OPEC plus jest zgodny z oczekiwaniami, wciąż nie jest pewne o jakim cięciu produkcji zostanie zdecydowane w czerwcu – dodał.

Ropa WTI z czerwcowych kontraktów drożeje o 1,3 proc. do 63,73 USD. Cena baryłki ropy Brent z lipcowych kontraktów rośnie o 1,2 proc. do 73,09 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane