Ropa drożeje, zapasy w USA spadły bardziej niż szacowano

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-09-2005, 13:00

Ropa drożeje w czwartek na światowych giełdach w reakcji na spadek zapasów surowca w USA - podają brokerzy.

Ropa drożeje w czwartek na światowych giełdach w reakcji na spadek zapasów surowca w USA - podają brokerzy.

    Amerykański Departament Energii podał w środę, że zapasy ropy spadły w ubiegłym tygodniu o 6,56 mln baryłek, czyli 2,1 proc. i wynoszą 308,39 mln baryłek. Analitycy spodziewali się spadku zapasów ropy w USA, ale przewidywali, że wyniesie on 2 mln baryłek.

    Spadły też rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego - o 1,1 mln baryłek (0,8 proc.), do 133,3 mln baryłek. Wzrosły za to zapasy benzyny - o 1,9 mln baryłek (1 proc.), do 191,96 mln baryłek, chociaż oczekiwano ich spadku o 2,18 mln baryłek.

    "W tej chwili nie ma szans na spadek cen ropy" - powiedział P.K. Goyal, dyrektor wykonawczy Indian Oil Corp, największej firmy rafineryjnej w USA. "Zbliża się zima, wzrośnie popyt na paliwa grzewcze. Ceny ropy pozostaną na obecnych poziomach. Ale jeśli dojdzie do jakichkolwiek zakłóceń w dostawach surowca, to jego cena natychmiast wzrośnie" - dodał.

    Baryłka lekkiej ropy WTI w handlu elektronicznym na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku w dostawach na październik drożała w czwartek przed południem czasu londyńskiego o 26 centów, ale wcześniej wzrost wyniósł nawet 56 centów, czyli 0,9 proc. i kosztowała 65,65 USD.

    W środę w USA ropa zdrożała o prawie 2 dolary, czyli ponad 3 proc. do 65,09 USD, najwyższego poziomu od 6 września.

    Analitycy banku UBS AG podwyższyli swoje prognozy cen ropy WTI na 2005, 2006 i 2007 rok. W 2006 średnia cena amerykańskiej ropy może wynieść 64 USD, a w 2007 - 66 USD za baryłkę.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa drożeje, zapasy w USA spadły bardziej niż szacowano