Ropa gwałtownie tanieje

JO
02-09-2008, 10:11

Cena ropy nurkuje już o prawie 8 proc. W  elektronicznym handlu na Nymex cena surowca wynosi 106,68 USD. To najmniej od  pięciu miesięcy.

Przemysł paliwowy jest już gotowy do wznowienia wydobycia ropy naftowej w rejonie Zatoki Meksykańskiej – informuje Bloomberg. Wygląda na to, że wszystko wraca do normalności.

Royal Dutch Stell, Total, ConocnoPhillips potwierdziły, że wysłały swoich przedstawicieli, aby dokonali przeglądu ewentualnych zniszczeń spowodowanych przez huragan Gustav.

Ropa po dotarciu do 105,53 USD za baryłkę nieznacznie odrabia straty. Małymi krokami udało się jej przebić 108 USD. O godz. 12:41 kurs surowca wynosi 108,38 USD. Wciąż jednak brakuje mu 6,2 proc. do zamknięcia z 29 sierpnia(w poniedziałek odbywał się tylko handel elektroniczny).

- Brak poważnych strat ze strony Gustawa, kiedy rynek był przygotowywany na najgorsze, spowodował gwałtowne zawrócenie cen ropy – powiedział starszy broker Christoper Bellew z Bache Commodities w Londynie.

ConocoPhillips, druga w USA spółka wydobywcza, że jej rafineria Alliance położona na południu Luizjany, wydobywająca 247 tys. baryłek dziennie, nie została „bardzo zniszczona”. - Całkowite oszacowanie strat będzie dokonane pod koniec dnia – powiedział rzecznik Bill Tanner

Od 2 września 2007 roku ropa zdrożała już o 44,19 proc., tj. aż o 33,15 USD za baryłkę. Obecnie jest jednak najtańsza od kwietnia.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa gwałtownie tanieje