Ropa i chipy powstrzymują wzrosty na europejskich giełdach

Paweł Kubisiak
opublikowano: 19-07-2004, 13:06

Poniedziałkowe notowania nie przyniosły istotnych zmian na głównych parkietach Starego Kontynentu. Niekorzystnie na notowania akcji wpływają wysokie ceny ropy i pozostające w niełasce papiery producentów chipów. W połowie sesji londyński FTSE zyskał 0,19 proc., paryski CAC 40 stracił 0,1 proc., a we Frankfurcie DAX potaniał o 0,19 proc.

Fińska Nokia dodała dalsze 0,5 proc. straty do 15 proc. straconych w ubiegłym tygodniu. Trwająca w ubiegłym tygodniu wyprzedaż spółek technologicznych rozpoczęła się od raportu analityków Merrill Lynch, którzy negatywnie wypowiedzieli się o perspektywie rynku chipów. Dzień później, we wtorek amerykański Intel zapowiedział niewielki spadek rentowności z powodu niskich cen chipów, a w czwartek podobne ostrzeżenie opublikowała fińska Nokia.

Prawie 3,5 proc. potaniały akcje farmaceutuczno - chemicznego koncernu Bayer. Drugi na świecie producent leków, kupi od szwajcarskiej spółki Roche dział wytwarzający leki bez recepty. Wartość transakcji wyniesie 2,38 mld euro.

Sporym zinteresowaniem cieszą się akcje holenderskiego Philipsa. Koreański LG Electronics opublikował bardzo dobre wyniki, które w znaczącym stopniu są zasługą świetnej sprzedaży płaskich kineskopów. Spółka produkuje ekrany do telewizorów i komputerów w join venture zawiązanym z Philipsem.

Wśród ciekawostek giełdowych pojawiła się informacja o niemieckiej Deutsche Börse, która rozmawia o przejęciu szwajcarskie Swiss Stock Exchange.

Wartość obrou na europejskich parkietach ogranicza oczekiwanie na wtorkowe i środowe wystąpienie szefa amerykańskiego banku centralnego, Alana Greenspana, który przed Kongresem przedstawi półroczny raport na temat polityki pieniężnej.

Dodatkowo inwestorzy czekają na kolejne raporty kwartalne. Swoje wyniki opublikują m.in.:

- w poniedziałek 3M i Delta Air Lines,

- we wtorek Texas Instruments i Ford Motor,

- w środę General Motors, Merck i Washington Mutual,

- w czwartek SBC Communications, Amazon.com, Microsoft, McDonald's i niemiecki SAP

- w piątek AT&T i Xerox.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa i chipy powstrzymują wzrosty na europejskich giełdach