Ropa i dane makro wymusiły korektę na amerykańskich giełdach

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 28-02-2005, 16:38

Wysokie ceny ropy naftowej i słabsze od oczekiwań dane makro wymusiły korektę podczas otwarcia i pierwszej fazy notowań na amerykańskich giełdach. Po piątkowym rajdzie indeksów znalazło się też wielu inwestorów chcących zrealizować zyski.

Wysokie ceny ropy naftowej i słabsze od oczekiwań dane makro wymusiły korektę podczas otwarcia i pierwszej fazy notowań na amerykańskich giełdach. Po piątkowym rajdzie indeksów znalazło się też wielu inwestorów chcących zrealizować zyski.

Cena baryłki ropy w kontraktach z opcją dostawy w kwietniu osiągnęła poziom 52,27 USD, najwyższy od czterech miesięcy. To rezultat utrzymywania się warunków zimowych w Stanach Zjednoczonych i Europie, a także akcji sabotażowych w Iraku. Na dodatek, jeśli wzrosną zapasy paliw, OPEC prawdopodobnie zdecyduje się na ograniczenie wydobycia.

Rozczarowujące okazały się też dane makro. W styczniu wydatki osobiste Amerykanów nie uległy zmianie. Analitycy prognozowali, że wzrosną o 0,1 proc. Nieco lepiej wygląda sprawa w przypadku dochodów. Zamiast oczekiwanego przez ekonomistów spadku o 2,6 proc. zmniejszyły się one o 2,3 proc. poinformował Departament Handlu.

Pod presją sprzedających znalazły się walory przedstawicieli sektora motoryzacyjnego. Bank of America obniżył z „neutralnie” do „sprzedaj” oceny inwestycyjne dla General Motors i Forda. Pierwsza ze spółek traci ponad 3 proc., druga blisko 4 proc.

Na plusie toczą się natomiast kwotowania Wal-Marta. Gigant detaliczny zapowiedział iż oczekuje w lutym sprzedaży na poziomie górnych widełek prognoz analityków. Z kolei rosnąca o ponad 1 proc. wycena papierów Intela, lidera światowego rynku mikroprocesorów to zasługa podniesienia rekomendacji dla sektora producentów chipów przez Lehman Brothers.

Duża wymiana towarzyszy notowaniom papierów sieci handlowej Federal Departament Stores. Firma zapowiedziała przejęcie konkurencyjnego May Departament Stores za około 11 mld dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane