Ropa i PKN Orlen dołują indeksy GPW

(Artur Szymański)
opublikowano: 21-03-2006, 12:00

Osłabienie złotego i niewielkie spadki na giełdach zachodnioeuropejskich oraz na Węgrzech szkodzą dziś inwestorom handlującym akcjami na GPW. Przy niewielkiej aktywności inwestorów WIG20 traci ponad 0,5 proc. walcząc o utrzymanie powyżej bariery 2800 pkt.

Osłabienie złotego i niewielkie spadki na giełdach zachodnioeuropejskich oraz na Węgrzech szkodzą dziś inwestorom handlującym akcjami na GPW. Przy niewielkiej aktywności inwestorów WIG20 traci ponad 0,5 proc. walcząc o utrzymanie powyżej bariery 2800 pkt.

Otwarcie wtorkowych notowań na warszawskiej giełdy przyniosło lekki spadek. Inwestorzy szybko się przekonali, że dziś – podobnie jak wczoraj – nie widać oznak obecności dużych graczy, nadzieje na odreagowanie prysły niczym bańka mydlana. Rozczarowanie przełożyło się na szybki 25-pkt spadek i naruszenie bariery 2800 pkt na WIG20.

Przed południem sytuacja jednak uspokoiła się a po krótkiej konsolidacji indeks zaczął odrabiać straty zbliżając się nawet do poziomów z otwarcia notowań. Towarzyszą temu nieco większe obroty, ale aktywność graczy nadal jest niewielka. Po dwóch godzinach sesji wartość handlu akcjami czołowej dwudziestki wyraża się kwotą 135 mln zł.

Rynek jest płytki, nie trzeba wielkich kapitałów by spowodować gwałtowne ruchy indeksów. Na takie zachowanie rynku można bez nerwów patrzeć spod przymrużonych oczu. Dopiero znaczący wzrost obrotów i towarzyszące temu wykrystalizowanie trendu dać może bardziej wiarygodne wskazówki co do kierunku rynku w najbliższym czasie.

Największą wartość obrotów 40 mln zł generuje handel walorami PKN Orlen. Akcjonariusze nie mają jednak powodów do zadowolenia, ponieważ kurs traci ponad 2 proc. Spadają też ceny papierów pozostałych dwóch spółek paliwowych, MOL-a i Lotosu. Wszystkim trzem szkodzi spadek ceny ropy naftowej.

Drugi dzień trwa szał zakupów akcji Centrostalu Gdańsk. Wczoraj kurs skoczył o 19,2 proc., dziś akcje rosną w identycznym tempie. Głowy inwestorów rozpaliły informacje „PB”, że Złomrex kupi kontrolny pakiet firmy z Wybrzeża, co może się odbyć w drodze publicznego wezwania do sprzedaży akcji.

W przypadku drugiego bohatera wczorajszej sesji, Elektrimu, mamy do czynienia z korektą wczorajszej zwyżki. W poniedziałek kurs konglomeratu poszedł w górę o 19,7 proc., dziś jednak spada około 4 proc. Drugi dzień z rzędu poprawia rekord Pekaes drożejąc około 4 proc. Wczoraj kurs spółki pokonał szczyt 10,3 zł z 25 lutego 2005 r., dziś akcje firmy transportowej odjeżdżają wyżej. Na początku kwietnia nowy zarząd ma przedstawić strategię rozwoju holdingu.

Udany dzień mają posiadacze akcji Remaku. Kurs zwyżkuje około 7 proc. po dzisiejszych doniesieniach „Parkietu”, że spółka podpisze dziś kontrakt za 117 mln zł, co zapewniło by jej 1,5-roczne przychody. W niewiele mniejszym stopniu pnie się kurs IBSystem, po tym jak spółka zależna podpisała z Telekomunikacją Polską kontrakt wartości 700 tys. zł brutto. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane